Veliaht Prens, Irak Başbakanı ile bir araya geldi

Veliaht Prens, Irak Başbakanı ile bir araya geldi

Perşembe, 18 Nisan, 2019 - 06:30
Riyad/Şarku’l Avsat
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Riyad’daki Yemame Sarayı’nda Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Suudi Arabistan-Irak ilişkilerinin ele alındığı ikili görüşmenin ardından, iki ülkeden heyetlerin de katılımıyla resmi görüşmelere geçildi. Veliaht Prens toplantının başında, iki dost ülke arasındaki ilişkilere dikkati çekerek, Irak Başbakanı'nın Riyad ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bölgedeki son gelişmelerin yanı sıra iki ülke arasındaki ilişkiler ve işbirliği alanlarının gözden geçirildiği görüşmede, Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Konseyi içindeki işbirliği çabaları ele alınarak, hem ülkelerin, hem de halkların çıkarlarına hizmet etmek için daha fazla gelecek vaat edecek fırsatlar tartışıldı.

Toplantıya, Suudi Arabistan tarafından, Spor Otoritesi Başkanı Prens Abdulaziz bin Turki el-Faysal, İçişleri Bakanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayef bin Abdulaziz, Ulusal Muhafız Bakanı Abdullah bin Bender bin Abdulaziz, Dışişleri Bakanı Dr. İbrahim el-Assaf, Ticaret ve Yatırım Bakanı Macid el-Kasbi, Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr, Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Halid el-Falih, Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan, Ekonomi ve Planlama Bakanı Muhammed bin Mezid et-Tuveyciri ve Çevre, Su ve Tarım Bakanı Abdurrahman el-Fadli gibi birçok üst düzey isim katıldı.

Irak heyetinde ise, Dışişleri Bakanı Muhammed el Hakim, Petrol Bakanı Samir Gazban, Maliye Bakanı Dr. Fuad Hüseyin, Ticaret Bakanı Dr. Muhammed Abdulmacid, Elektrik Bakanı Luey el-Hatib gibi birçok bakan katıldı.

Editörün Seçimi

Multimedya