Rus arkeologlar, ​Mısır'da 3 mumya keşfetti

Rus arkeologlar, ​Mısır'da 3 mumya keşfetti

Çarşamba, 17 Nisan, 2019 - 15:00
Mezarından çıkarılmadan önce mumya
Kahire / Hazım Bedr
Rus Çalışma Misyonu, Kahire’nin güneyinde Fayyum ilinde yer alan Deyr el-Banat bölgesinde, hem antik Mısır hem de Roma döneminin cenaze törenlerinin birleşimine ek olarak Pers etkisi unsurları bulunan bir mumya keşfetti.

Rus haber ajansı Sputnik Pazartesi günü, aylar önce bulunan ve ön çalışmaların yapıldığı bir mumyanın keşfedildiğini gösteren bir video yayınladı. Rusya Bilimler Akademisi'ndeki Mısır Araştırmaları Merkezi'nin bilimsel direktörü Galina Belova, mumyayı benzersiz olarak tanımladı.

Belova Sputnik tarafından yayınlanan videoda “Mumya hem eski Mısırlılar hem de Roma döneminin cenaze törenlerinin inanılmaz bir birleşimidir, ayrıca Pers etkisi unsurları da vardır. Ölen kişinin vücudu belli bir düzende çok dikkatli bir şekilde sarılıydı. Bu, eski Mısırlıların mumyalardaki kartonajı sağlamlaştırmak için kullandıkları yönteme benziyordu. Baş ve vücut, tahıl tabakasıyla kaplıydı. Bu tahıllar ebedi hayatla, yenilenmeyle ilişkili. Antik Roma töreni ayinlerinin özellikleri bulunan mumyada Perslere ait sarma teknikleri kullanılmıştır” ifadelerini kullandı. Videoda mumyanın başının, yastığının ve şiltesinin Eski Mısırlıların kullandığı çok zengin nakışlarla süslendiği görülüyor.

Belova, “Bulunan kumaşlar ve ürünler, özel bir Mısır müzesinde yer alacak. Halen üzerinde çalıştığımız mumya hakkında cevaplanmamış birçok soru var. Örneğin, mumyanın fakirlere mi yoksa zenginlere mi ait olduğunu tespit edemedik. Bu bize, eski Mısırlıların dini inançları, diğer kültürler ve değişimler üzerindeki etkileri hakkında bilgi edinmemize katkı sağlayacak. Ayrıca yaşam ve kültür tarzı hakkında bir fikir edinmemize yardımcı olacak” diye konuştu.

Mumyanın keşfedildiği mezar milattan önce 4. ya da 5. yüzyıllara dayanmaktadır.

Mısır Tarihi Eserler Sektörü Başkanı Eymen Aşmavi, bu keşfin Eski Mısır sanatının diğer medeniyetlerden etkilendiğine dair bir kanıt olduğunu söyledi.

Aşmavi Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, mumyanın sosyal sınıfının belirlenmesinin cevaplanmayı bekleyen tek soru olmadığını işaret ederek, mumyanın yaş, beslenme düzeni ve sahip olduğu hastalıklar konusunda da cevaplanacak çok sayıda soru olduğunu ifade etti.

Aşmavi, bu keşfin Roma ve Pers uygarlığının cenaze törenleri üzerindeki etkisine cevap olduğunu fakat bunun yeni bir keşif olmadığı söyleyerek, bunun daha önceki keşiflerde de ortaya çıktığını belirtti.

Deyr el-Benat arkeoloji bölgesi, Rus misyonunun faaliyet gösterdiği alanlardan biridir. Rus misyonu Ross Auburn Export şirketinin desteğiyle Memfis, el-Uksur ve İskenderiye’de de insanlık tarihini korumak ve kültürü desteklemek için çalışmalarda bulunuyor.

Şirket müdürü Alexander Mekhiev, “Bu arkeolojik proje, Mısır'ın kültürel yaşamında önemli bir adım ve dünya mirası çalışmalarındaki bir Rus katkısıdır. Ayrıca bu proje Rusya ile Mısır arasındaki güven ilişkilerini güçlendirme yolunda bir adım oldu. İki ülke arasındaki çeşitli işbirliği alanlarında dostluk ve ortaklık ilişkilerini güçlendirdi” diye konuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya