Instagram Hamaney ve Devrim muhafızları komutanlarının hesabını kapattı

Instagram Hamaney ve Devrim muhafızları komutanlarının hesabını kapattı

Çarşamba, 17 Nisan, 2019 - 13:45
Londra / Adil Salemi
Sosyal medya platformu Instegram, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun (DMO) yabancı terör listesine alındığı yasanın yürürlüğe girmesinde bir gün sonra başlattığı hamleyle, Muhammed Ali Caferi, Kasım Süleymani gibi İran Devrim Muhafızları’nın üst düzey komutanlarının hesabının ardından İran Dini Lideri Ali Hamaney’in hesabını da kapattı.

Instegram, Donald Trump’ın Devrim Muhafızları’nı yabancı terör listesine almasından sonra, ordunun sözcüsü konumunda olan Assabah News hesabını ve komutanların bilgisi olmadan hesaplarını kapatmaya başladı.

Instegram, Devrim Muhazıfları Ordusu ve İran askeri komutanlarının hesaplarının kapatılmasının, ordunun terör listesine alınması kararına uygun olarak yapıldığını açıkladı.

Instegram yasaları, şiddeti, ayrımcılığı, düşmanlığı, nefreti ve pornografiyi savunan faaliyetleri yasaklıyor.

Bir Instegram sözcüsü, İran Devrim Muhafızları’na bağlı planlı basın organlarının siyasi bir adım olduğunu belirterek, “Biz ABD ceza yasalarıyla uyumlu çalışıyoruz, Devrim Muhafızları’nı terör örgütü olarak gören karara karşı yasal yükümlülüklerimizi sağlamak adına hükümet yetkilileri ile işbirliği içindeyiz.” dedi.

İranlılar bir müddet, Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin hesabının kapatılmasını önceki zamanlardaki gibi geçici olduğunu düşündü ancak Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri ve Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi’nin hesabının da kapanmasıyla iletişim ağlarında yeni bir gerçekle karşı karşıya olduklarını gördüler. DMO’nın mensuplarını sosyal medyada takibe alması, terör örgütü listesine alınmasının sonuçlarının başladığının göstergesi olarak görüldü.

Devrim Muhafızları Komutanlarının hesaplarının kapatılmasından saatler sonra Instegram, İranlı yetkililerin hesaplarını da kapatarak başlattığı hamleyi genişletti. Dini lider Ali Hamaney’in 13 bin 500 takipcili İngilizce, iki milyon 300 bin takipcili Farsça ve 20 bin 800 takipcili ınstegram hesaplarını da kapattı.

Devrim Muhafızları Komutanları hesaplarını genelde, tutumlarını göstermek veya dış dünyaya hitap etmek için kullanıyor. Bu tutumlar genellikle ordunun kadrolarının tatbikat amaçlı gördüğü, başta ABD olmak üzere yabancılara karşı tehdit içeriyor.

Kapatma hamlesi, Süleymani, Caferi ve Bakıri’ye ek olarak, Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı Hüseyin Selami, Kara Kuvvetleri Komutanı Muhammed Pakpur, Silahlı Kuvvetler İnsan Kaynakları İdaresi Başkanı Musa Kemali, Hava Kuvvetleri Komutanı Emir Ali Hacızade ve Ali Hamaney’in Yüksek Askeri Danışmanı Yahya Rahim Safevi’nin hesaplarını da içeriyor.

Yasaklıların listesinde, Tahran Belediyesi eski Başkanı Muhammed Bakır Galibaf ile eski Radyo ve Televizyon Kurumu Başkanı İzzetullah Zergami başta olmak üzere DmO’nın siyasi cephesi var.

Instagramın bu hamlesi, DMO tarafından eğitilen ve desteklenen Afgan Fatimi milislerinin hesaplarının kapatılmasını da içeriyor.

ABD yönetimi, İran’la nükleer anlaşmadan çekildikten sonra kanunlara uyulmaması durumunda Mayıs 2017’deki yaptırımlarına geri döneceği sözü verdi.

İran Parlamentosu, dün günü yaptığı açıklamada, Trump kararına benzer olarak ABD Merkez Komutanlığı’nı Ortadoğu’daki terör listesine alacak yasayı resmi olarak onaylamıştı. Yasa ABD’nin kararını destekleyen devlet ve varlıkları da kapsıyor.

ABD’nin kararı, terör örgütü listesine alınan Devrim Muhafızları ile ortak çalışan Amerikalı kişi veya varlıkları 20 yıla kadar hapis cezası uygulamayı içeriyor. Hamaney ve Süleymani’nin hesapları İranlı yetkililerin en çok takip edilen hesaplar arasında.

Bu Instegramın,  İran’ın Suriye’deki varlığı açıklamasından sonra DMO’nın propaganda gündeminin odağı haline gelen liderin faaliyetlerini yansıttığını söyleyen Süleymani’nin 734 bin takipcili hesabını 4. kez kapatışı.

Etemad gazetesi  “ınstegramın” adımını, ABD yaptırım politikasına “ayak uydurma” olarak nitelendirdi. Gazete herhangi bir kaynak belirtmeden, “Iraklı Haşdi Şabi Birliği’nin İran’ın batısındaki sellerden sonra felaket bölgesine girmesiyle silinen görüntüleri işaret ederek, Kasım Süleymani’nin yeni bir hesap açma niyetinde olmadığını aktardı. İran-Irak savaşı sırasında DMO’nın üyesi olan milletvekili İlyas Hadharti’ye ait olan Etemad, reformist basında kademeli olarak uzaklaşan ve DMO’nın bölgesel rolüne açık çevrelerin konumunu benimseyen bir gazete.

Devrim Muhafızları propaganda cihazı ile desteklediği ve bazılarının sembol isim taşıdığı geniş ağları sosyal medya üzerinde politikalarını savunmak için kullanıyor.

DMO, İran’ın elektronik savaş olarak gördüğü “siber orduya” sahip olmakla birlikte, İran’daki birçok tarafa, araştırma merkezi, İran sembolleri ve isimleri taşıyan hesaplar aracılığıyla sosyal ağlarda fon sağlıyor.

İranlıların 50 milyondan fazla ınstegram hesabı var. Instegram, geçtiğimiz yıl yetkililer tarafından yasaklanan Telegram platformunu geçmiş durumda. Sosyal medya platformu ınstegram, Telegramla beraber birinci haber kaynağı olarak görülüyor.

Aktivistler, son yıllarda İranlı yetkililerin Facebook ve Twitter’ın büyüklüğü nedeniyle faaliyetlerini yasakladığı sosyal medya ağlarına katılma çağrıları yapmıştı.

2009’daki cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra çıkan Yeşil Hareketi protestolarından bu yana yasaklanmış olmasına rağmen İranlı yetkililer yoğun bir şekilde Twitter’da yer aldı.

Silahlı Kuvvetler İnsan Kaynakları İdaresi Başkanı Musa Kemali, Fars News Haber Ajansı’na verdiği demeçte, komutanların hesaplarında şiddet içerikli bir şey olmadığını belirterek, ”Biz bekçiyiz ve bu bir tür savaş.” diye konuştu. Kemali, Instegramı İsrail ve küresel kibirlere destek vermekle suçladı. Musa Kemali’ye göre kendi hesabı sadece askerlerin sorunlarıyla ilgileniyor.

Editörün Seçimi

Multimedya