Yeni Zelanda, Suriye’de DEAŞ tarafından kaçırılan hemşireyi arıyor

Yeni Zelanda, Suriye’de DEAŞ tarafından kaçırılan hemşireyi arıyor

Pazartesi, 15 Nisan, 2019 - 11:30
Suriye'de kaçırılan Yeni Zelandalı bir hemşire olan Louisa Akavi (Reuters)
Beyrut/Şarku’l Avsat
Yeni Zelanda, 2013’te DEAŞ tarafından Suriye’de kaçırılan 3 Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) çalışanından olan Yeni Zelandalı hemşire Louisa Akavi’yi bulmak amacıyla Yeni Zelanda Özel Kuvvetleri’nin keşif operasyonu düzenlediğini açıkladı.

Yeni Zelanda Başbakan Yardımcısı Winston Peters, kaçırılma olayına ilişkin bilgilerin şimdiye kadar rehineleri korumak amacıyla açıklanmadığını söyledi.

Akavi’nin (52) hala DEAŞ unsurlarının elinde olduğuna inandıklarını dile getiren Peters, Akavi’nin nerede olduğunu belirlemek amacıyla başlatılan operasyonun Irak merkezli bir ekibin katılımıyla hala devam ettiğini belirtti.

Peters, operasyonun, Özel Harekât Kuvvetleri’ne bağlı Yeni Zelanda Savunma Kuvvetleri’ne ait birimleri içerdiğini ve bu birimlerin gerektiğinde Suriye’ye gittiğini söyledi.

Yeni Zelanda Başbakan Yardımcısı, bu keşif birimlerinin çalışmalarını Akavi’nin yerini belirlemeye ve geri getirmeye yoğunlaştırdığını da vurguladı.

5 yıldır kendilerinden haber alınamayan Louisa Akavi ve iki Suriyeli meslektaşının kaçırılmasına ilişkin detaylar ICRC tarafından ilk kez Pazar günü açıklandı.

ICRC’nin açıklamasında, 3 çalışanın 13 Ekim 2013 tarihinde İdlib'deki tıbbi tesislere malzeme taşıyan Kızılhaç konvoyuyla seyahat ederken silahlı kişilerce kaçırıldığı bilgisi yer aldı. Silahlı saldırganların 7 kişiyi kaçırdığı ancak ertesi gün 4 kişiyi serbest bıraktığı da bildirildi.

Editörün Seçimi

Multimedya