​Salisbury, İngiltere’de yaşanacak en iyi yer seçildi

​Salisbury, İngiltere’de yaşanacak en iyi yer seçildi

Pazartesi, 15 Nisan, 2019 - 09:15
Salisbury düşük suç oranı, eğitim imkanı ve fiyatlarının makul olması ile biliniyor. (The Sunday Times)
Londra/Şarku’l Avsat
The Sunday Times gazetesi, İngiltere’de yaşanacak en iyi yer olarak Salisbury şehrini seçti. Salisbury geçen yıl Noviçok sinir gazı ile iki ajana yapılan suikast girişimine sahne olmuştu.

Salisbury yaşanılacak en iyi yer unvanını Batı ülkeleri ile Rusya arasında diplomatik krizine yol açan, eski Rus çifte ajan Sergey Skripal ve kızına yönelik suikast girişiminin ardından aldı.

Gazete, İngiltere’nin güneyindeki orta çağdan kalma katedrali ile ünlü “cennet kente” övgüler yağdırdı ve Salisbury’nin ılıman iklimine, demiryollarına ve hızlı bağlantılarına dikkat çekti.

The Sunday Times gazetesine göre bu tarihi güzel şehir Keltlerden Vikinglere ve son Noviçok saldırılarına kadar düşmanlara bakmaksızın her zaman zafer kazanmıştır.

Skripal ve kızına yapılan suikastı takip eden haftalarda polis, şehri ziyaret eden Rus askeri istihbaratının iki ajanının Noviçok isimli sinir gazını bir kapı koluna bulaştırdıklarına dair kanıtlar bulmuştu.

Rusya olayla ilişkisinin bulunduğuna dair iddiaları reddederken saldırıyı düzenleyen iki şahsın Salisbury Katedrali’ni ziyaret etmek için orada bulunduklarını duyurdu.

Yetkililer, Londra’dan trenle sadece 90 dakika uzaklıktaki Salisbury'de Noviçok ile temas ettiği belirlenen kadının ölmesinin ardından şehir merkezinin büyük bir bölümünü kapatmak zorunda kalmıştı.

Sunday Times gazetesi, şehrin normal yaşantısına geri döndüğünü ve turist akının devam ettiğini aktardı. Gazeteye göre Salisbury'nin İngiltere’de yaşanılacak en iyi şehir olarak seçilmesinin nedenleri arasında düşük suç oranı, eğitim imkanları ve emlak fiyatlarının makul olması gibi birçok faktör bulunuyor.

Editörün Seçimi

Multimedya