Finlandiya'da seçimleri Sosyal Demokratlar kazandı

Finlandiya'da seçimleri Sosyal Demokratlar kazandı

Aşırı sağcılar kıl payı kaybetti
Pazartesi, 15 Nisan, 2019 - 08:15
Sosyal Demokrat Parti Başkanı Antti Rinne (AFP)
Helsinki/Şarku’l Avsat
Finlandiya’da dün yapılan genel seçimleri 20 yıl aradan sonra Sosyal Demokrat Parti (SDP) kazandı. Aşırı sağcı Gerçek Finler Partisi ise seçimlerden ikinci olarak çıktı.

Eski Maliye Bakanı Antti Rinne’nin liderlik ettiği parti, 200 sandalyeli parlamentoda 40 milletvekili çıkarırken, aşırı sağcı Finler Partisi ise 39 sandalye kazandı. Nihai sonuçlara göre iki taraf arasında 0.2 puanlık bir fark bulunuyor. Sosyal Demokratlar, 4. sırada yer aldıkları 2015 seçimlerinin ardından dün düzenlenen seçimleri ilk sırada tamamladı.

Rinne konu ile ilgili yaptığı açıklamada, 1999’dan bu yana seçimlere katılan SDP’nin ilk kez böyle bir başarı elde ettiğini vurguladı. Antti Rinne’nin liderlik ettiği Sosyal Demokrat Partisi, koalisyon hükümetinin kemer sıkma politikalarına karşı sert bir kampanya yürütmüştü.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Rinne, Mayıs ayı bitmeden hükümeti oluşturmayı hedeflediklerini söyleyerek, Gerçek Finler Partisi ile olası işbirliğine atıfta bulundu.

Merkez Partisi büyük kan kaybetti

Eski Finlandiya Başbakanı Juha Sipila, seçim vaatlerini meclise bir türlü kabul ettiremeyince geçtiğimiz ay istifa etmişti. Finlandiya Seçim Kurulu, Pazar günü yapılan seçimlerde katılım oranını yüzde 68,7 olarak açıkladı. Eski Finlandiya Başbakanı Juha Sipila’nın Merkez Partisi, 18 sandalye kaybederek seçim sıralamasında dördüncü oldu. Sipila seçim ile ilgili açıklamasında, “Bu seçimlerde en büyük kaybeden biz olduk” dedi.

Öte yandan Gerçek Finler Partisi lideri Jussi Halla, Finlandiya’da yaptığı açıklamada, “Bu sonucu beklemiyordum, kimse beklemiyordu” şeklinde konuştu.

Aşırı sağcı parti siyasi bir kararla 2015 yılında hükümetin sağ kanadına dâhil olurken, 2017 yılında parti dağılarak hükümette ayrıldı. Milletvekillerinin çoğu daha sonra iktidarda kalan Mavi Reform Partisi adı verilen alternatif bir parti kurdu.

Finler Partisi seçim kampanyası sırasında 5.5 milyon insanın yaklaşık yüzde 6.6’sından göç meselesini dile getirerek destek topladı. Kampanyalarında mülteci karşıtlığına değinen parti dün gerçekleşen seçimde 17 milletvekili sayısını 39’a çıkardı.

Finlandiya yüzde 51,6'ya ulaşan gelir vergisi ile dünyada en yüksek gelir vergisi alan ülkeler arasında yer alıyor. Ülkenin vergi idaresi ise 2017'de düzenlediği ankete dayanarak ülkenin yüzde 79'unun vergi miktarından memnun olduğunu söylüyor.

Editörün Seçimi

Multimedya