Assange, ABD’ye iade edilmemek için İsveç ile iş birliğine hazır

Assange, ABD’ye iade edilmemek için İsveç ile iş birliğine hazır

Pazartesi, 15 Nisan, 2019 - 08:15
Londra/Şarku’l Avsat
Julian Assange’ın avukatı Jennifer Robinson, İsveç'in müvekkilinin iadesini talep etmesi halinde iş birliği yapmaya hazır olduğunu ancak önceliğinin ABD’ye iadesinin engellemek olduğunu belirtti.

WikiLeaks’in kurucusu, geçen perşembe günü 7 yıldır yaşadığı Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği'nde tecavüz ve cinsel taciz suçlaması ile gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

AFP, söz konusu suçlamaların 2015 yılında düştüğünü belirtti. İsveç’in de ikinci davayı 2017'nin mayıs ayında takipsizlik nedeniyle düşürdüğünü ancak tutuklama ilan edildiğinde davacının avukatının soruşturmamım yeniden açılmasını istediğini aktardı.

İngiliz Sky News kanalına konuşan Jennifer Robinson, “Ortaya çıkan bu soruları vakti geldiğinde cevaplamaktan çok mutlu olacağız. Ancak bu aşamada en önemli mesele ABD’ye iade edilmeyi engellemek” dedi.

47 yaşındaki Assange, CIA'nin eski ajanı Chelsea Manning’e binlerce gizli belgenin şifresini kırmak için yardım ettiği iddiasıyla ABD’ye tesliminin istenmesi kapsamında tutuklandı.

İngiliz mahkemesi, sınır dışı talebini 2 Mayıs’ta değerlendirecek. Assange’nin avukatı, İsveç’in iade başvurusu yapması halinde Julian Assange’nin ABD’ye teslim edilmemesi için açıkladıkları tüm garantileri talep edeceklerini söyledi.

70’ten fazla İngiliz milletvekili, İngiltere İçişleri Bakanı'na bir mektup yazdı. Mektupta İsveç’ten gelen iade talebine öncelik verilmesi istendi. Robinson, Assange'In İngiltere veya İsveç mahkemeleriyle yüzleşmekten asla korkmadığını belirterek kaygılarının ABD’ye iade edilmek olduğunu söyledi.

Wikileaks’in kurcusunun babası, geçen hafta Londra’da tutuklandıktan sonra oğlunun bitkin görünümü karşısında şok olduğunu söyleyerek Avustralya’ya getirilmesi için Canberra hükümetine çağrıda bulundu. 2013 senato seçimlerinde oğlu tarafından kurulan Wikileaks partisinin sekreteri olan John Shipton, mütavazi bir sonuç elde etmişti.

Basın, Shipton’ın oğlunu her doğum gününde 2012’den beri yaşadığı İngiltere Ekvador Büyükelçiliği'nde ziyaret ettiğini aktardı. Shipton,  Herald Sun gazetesine verdiği demeçte, “Avustralya Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan bir adım atmalı. Herkesi memnun edecek çözüm budur” diye konuştu. Julian Assange’nin Avustralya’ya teslim edilmesi için bir senatör ve bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi arasında görüşmeler gerçekleşti.

Shipton, ABD’nin “bilgi korsanlığı” iddiasıyla iade talebinde bulunduğu oğlunun elçilikte tutuklandığı esnadaki görüntüsünden dolayı şok olduğunu söyledi.

Shipton açıklamasında şunları söyledi:

“Polisin onu merdivenlerden nasıl indirdiğini gördüm. İyi görünmüyordu. 74 yaşındayım ve ona kıyasla daha iyi görünüyorum. Bu çok acımasızca. Aylarca yüksek güvenlikli bir hapishanedeki bir tutuklu gibi yaşadı. Tuvalete bile rahatça gidemedi ve tüm hareketlerini izleyen kameralar vardı.” 

Avustralya Başbakanı Scott Morrison ise cuma günü yaptığı açıklamada Assange’nin Canberra’dan özel muamele göremeyeceğini söyledi.

Assange’ı sığınmacı olarak alan Ekvador'dan yapılan açıklamada siber saldırıya uğradıkları ancak hükümet sitelerinin bundan etkilenmediği belirtildi. Ekvador İçişleri Bakanı Paula Romo, saldırıdan sorumlu olanların isimlerini vermezken belediye sayfalarından birinde bir e-postayı yakalamayı başardıklarını söyledi.

Bakan, son günlerde yaşanan bu saldırılara rağmen hiçbir hükümet sitesinin ya da özel sektör biriminin zarar görmediğini de sözlerine ekledi.

WikiLeaks’ın kurucusunun perşembe günü Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği'nde tutuklanmasının ardından fotoğrafı saatlerce La Mana belediyesinin sitesinde kaldı.

Romo yaptığı açıklamada Assange’ın Ekvador'un eski Devlet Başkanı Rafael Correa, iki Rus korsan ve eski Dışişleri Bakanı Ricardo Patinoile iş birliği içinde şu anki Devlet Başkanı Lenin Moreno’yu itibarsızlaştırma planında yer aldığını söyledi. Assange’a yakın olan bu kişi Japonya’ya gitmeye çalışırken gözaltına alınan 36 yaşındaki İsveçli Ola Bini'ydi. Ekvador savcısı, Bini'nin bilgi sistemlerine saldırmakla suçlandığını belirtti.

Editörün Seçimi

Multimedya