​İlhan Ömer’e saldırı, İslam’a saldırı anlamına mı geliyor?

​İlhan Ömer’e saldırı, İslam’a saldırı anlamına mı geliyor?

Pazartesi, 15 Nisan, 2019 - 08:00
Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar
Demokrat Parti’den ABD Temsilciler Meclisi Üyesi İlhan Ömer, ABD içinde ve dışında yeniden tartışma konusu oldu.

Somali asıllı bu Müslüman bayan, ABD Kongresi’ne giren ilk başörtülü kadın.

ABD’deki hassas konulara parmak basmaya özen gösteren Ömer, hem ABD’deki İhvan merkezli CAIR kuruluşu tarafından hem de sosyal medyadaki solcular ve aktivistler tarafından destekleniyor. Çünkü İlhan Ömer’i eleştirmek ya da açıklamalarına ve tutumlarına saldırmak, “nefret suçu” ve İslam’a karşı kışkırtma olarak kabul ediliyor.  

23 Mart’ta CAIR kuruluşunda yaptığı konuşmadan alınmış bir videonun yayınlanması nedeniyle İlhan Ömer, tartışmalara konu oldu.

Sağduyulu herkes, CAIR’in İhvan’ı ve Katar-Türkiye hattını destekleyen bir kuruluş olduğunu görür.

Ömer, konuşmasında El Kaide terör örgütünün yaptığı 11 Eylül 2001 saldırılarına karşı Amerikalıların duygularını küçümsedi.

Ömer, konuşmasında 11 Eylül saldırılarıyla ilgili “birileri bir şeyler yaptı” ifadesini kullandı. Bundan dolayı fırtınalar koptu. Başkan Donald Trump, bu yanlışı görmezden gelmeyip Ömer’in konuşmasına 11 Eylül saldırılarıyla ilgili hüzünlendirici bölümü ekleyip “Asla unutmayacağız” ifadesiyle paylaştı.

Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi Üyesi İlhan Ömer’i 11 Eylül saldırısını küçümsemekle suçladı.

Fakat Demokratlar ise Ömer’i savunarak sözlerinin çarpıtıldığını söyledi.

Demokratlar, Trump’ı Ömer’e ve İslam’a karşı şiddeti kışkırtmakla suçladı. İlhan Ömer, aynı nameleri söyleyerek Müslümanlara yönelik karşıt söyleme dikkatleri çekti.

İlhan Ömer’in yanında yer almak için Trump’ın solcu düşmanlarının girişimine, uluslararası bir hashtag açmalarına, Kongre üyelerinin ve muhtemel başkan adaylarının konuşmalarına rağmen Trump’a ve Cumhuriyetçilere saldırıldı ve Ömer savunuldu.

Senato üyesi Amy Klobuchar ve Kamala Harris, Trump’ı nefreti yaymakla suçladı. Tüm bunlara rağmen ABD Kongresi’nde İlhan Ömer’in arkadaşları olan yeni radikal sol görüşlü bayanlar bununla yetinmedi. Kongre üyesi Rashida Tlaib (Reşide Talib) ve Latin devrimci karaktere sahip sol görüşlü üye Alexandria Ocasio-Cortez, İlhan Ömer’i desteklemek için Demokrat Parti liderlerini zayıflıkla suçladı.

Açıkçası Ortadoğu’da ve Müslüman dünyasında ABD’deki iç siyasi tartışmaların detayları bizi ilgilendirmiyor. Aksine bizi ilgilendiren husus, İlhan Ömer gibi siyasi bir aktörün hem İslam’ın hem de Müslümanların temsilcisine dönüşmesidir.

Ömer’e yönelik eleştiri ve saldırı, İslam’a saldırmak ve nefreti kışkırtmak sayılıyor.

Bu, tam bir saçmalıktır!

İlhan Ömer ve benzerleri, Suudi Arabistan ve Mısır karşıtı tutum alan politikacılardır.

Suudi Arabistanlıların ve Mısırlıların İlhan Ömer’le aynı fikirde olmayıp onun tutumlarını reddetmeleri, İslam’a karşı bir kışkırtma mı sayılıyor!?

DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya