​Sudan Askeri Geçiş Konseyi'nden 'başbakanlığa bağımsız aday gösterin' çağrısı

​Sudan Askeri Geçiş Konseyi'nden 'başbakanlığa bağımsız aday gösterin' çağrısı

Pazartesi, 15 Nisan, 2019 - 07:30
Hartum’daki gösteriler (AFP)
Hartum/Ahmed Yunus
Sudan Askeri Geçiş Konseyi, sivil ve siyasi güçlere, sivil hükümete başbakanlık yapacak kişi için bağımsız bir aday göstermeleri çağrısında bulundu.

Konsey ayrıca, Savunma Bakanı Avad bin Avf'ın görevden alınarak emekliliğe sevk edildiğini açıkladı.

Askeri Geçiş Konsey Sözcüsü Korgeneral Şemseddin Kebbaşi, Güvenlik ve İstihbarat Başkanı Salah Abdullah Kuş’un istifasının kabul edilerek emekliliğe sevk edildiğini bildirdi. Sözcü, Kuş’un yerine Güvenlik ve İstihbarat Başkanı olarak Ebubekir Mustafa’nın atandığı bilgisini de verdi.

Diğer taraftan, Sudan Dışişleri Bakanlığı, Sudan’ı destekleyen Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır, Bahreyn ve Ürdün gibi Arap ülkelerine teşekkür etti.

Suudi Arabistan, Askeri Geçiş Konseyi'nin ilan etmiş olduğu adımları ve Sudan halkının geleceğine yönelik taleplerini desteklediğini belirterek,  Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in Sudan'a buğday, ilaç ve petrol ürünlerini kapsayan yardım paketi sunulması talimatı verdiğini açıklamıştı.

BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan ise, Sudan halkına yardım alanlarını görüşmek üzere Askeri Geçiş Konseyi ile temasa geçilmesi yönünde talimat verdi.

BAE Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, "Sudan Askeri Geçiş Konseyinin halkın yanında durmak, can ve mal güvenliğini sağlamak için ilan ettiği adımları destekliyor ve teyit ediyoruz" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Sudan'daki tüm siyasi, mesleki ve halk gruplarının yanı sıra askeri kurumlara, meşru kurumların korunması ve yönetimde barışçıl geçişin sağlanması çağrısı da yapıldı.

Sudan Askeri Geçiş Konseyi Başkan Yardımcısı Korgeneral Muhammed Hamdan Hamideti, ABD’nin Hartum Maslahatgüzarı Stephen Kotsis ile dün bir araya gelerek, ülkedeki durum ve gelişmelerin yanı sıra Askeri Geçiş Konseyi’nin oluşumuna neden olan sebepler ile Sudan’ın istikrar ve güvenliğini korumak için atılan adımlar hakkında bilgi vermişti.

Hartum’da oturma eylemleri devam ederken, Hristiyanlar sokakta pazar ayini düzenleyerek, dini hoşgörüyü ve tüm dinler tarafından halk hareketine katılım olduğunu gözler önüne serdi.

SUDAN ASKERİ GEÇİŞ KONSEYİ BAŞKANI’NDAN BEŞİR REJİMİNİ YOK ETME SÖZÜ

SUDAN İSTİHBARAT BAŞKANI İSTİFA ETTİ

SUDAN SOKAKLARI BEŞİR'İ VE HALEFİNİ İSTEMİYOR

SUDAN POLİSİ: 16 GÖSTERİCİ VURULDU

SUDAN’DA YENİ GÜVENLİK VE İSTİHBARAT BAŞKANI ATANDI

SUDAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN ASKERİ GEÇİŞ KONSEYİ’NE DESTEK ÇAĞRISI

Editörün Seçimi

Multimedya