Sudan’da darbenin ardından sivil hükümete geçiş çağrısı

Sudan’da darbenin ardından sivil hükümete geçiş çağrısı

Pazartesi, 15 Nisan, 2019 - 10:30
Hartum’da devam eden oturma eyleminden bir kare (AFP)
Hartum/Ahmed Yunus
Sudan Askeri Konseyi dün akşam, eski rejimin en büyük sembollerinden biri olduğu gerekçesiyle görevinden alınan Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Teşkilatı Başkanı Salah Abdullah Kuş’un yerine bu sabah Bekir Mustafa'nın atanması da dâhil olmak üzere aldığı bir dizi kararı açıkladı. Konsey ayrıca, siyasi taraflara, Ömer el-Beşir rejiminin devrilmesinden 3 gün sonra geçici başbakanlık için bağımsız bir aday göstermeleri çağrısında bulundu.

Sudan Askeri Geçiş Konseyi Sözcüsü Şemseddin Kebaşi gazetecilere verdiği demeçte, “Top şimdi gerek başbakan gerekse de sivil hükümet üyelerinin seçimi ile ilgili olarak siyasi güçlerin sahasında. Ulusal Kongre Partisi geçiş hükümetine katılmayacak. Devrik rejimin oturma eylemini şiddetle bastırma yönünde aldığı bir karar vardı. Buna müdahale edilmesi çağrısında bulunduk. Konsey, eski iktidar partisinin mal varlığına el koymak üzere bir komite kuracak” dedi.

Kebaşi, oturma eyleminin şiddetle bastırılma ihtimaline ilişkin sorulan bir soruya, “Eğer bunu isteseydik değişime gitmezdik” diyerek cevap verdi. Konsey, protestolara katılan tüm ordu ve polis memurlarının serbest bırakıldığını duyururken, Washington ve Cenevre'deki Sudan büyükelçileri görevlerinden alındı.

Şarku'l Avsat'ın edindiği bilgilere göre, ana muhalefet güçleri, eski Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in devrilmesinden bu yana ülkeyi yöneten Askeri Geçiş Konseyi ile gerçekleştirilecek toplantıya katılmadılar ve geçiş hükümeti başkanlığını üstlenecek ulusal bir figürün aday gösterilmesini talep ettiler.

Sudan Meslek Grupları Birliği (SPA), sivil bir geçiş hükümetine, rejimin sembol isimlerinin hesap verebilirliğine, rejim partisinin feshedilmesine ve partinin varlıklarına el konulmasına ilişkin kararlılığını yineledi.

Korgeneral Yasir Abdurrahman Hasan el-Attar, siyasi partilere, başbakanlık için ulusal bir figür üzerinde anlaşmaları çağrısında bulunarak, söz konusu ismin bağımsız bir pozisyona sahip olmasını tercih ettiklerini söyledi. Ayrıca halkın isteklerini yerine getirmek için siyasi güçler arasında ortak bir koordinasyon komitesinin oluşturulmasını talep etti.

“Beşir’in azledilmesi teklifi Kuş ve Celal el-Şeyh’ten geldi”

Buna karşılık, Sudan'da Askeri Geçiş Konseyi'nin yetkilendirdiği Siyasi Komite Başkanı Orgeneral Ömer Zeynelabidin, Beşir’in devrilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Ülkedeki güvenlik makamı, halkın taleplerini karşılamakta başarısız olmasından ve barışçıl protestoları sıkı güvenlik önlemleriyle bastırmaya çalışmasından dolayı Beşir’in görevden alınması gerektiğini düşündü. Bundan dolayı güvenlik kurumu liderleri Beşir’in azledilmesine karar verdi. Bu azledilme teklifi, Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Teşkilatı Başkanı Salah Abdullah Kuş ve Askeri Geçiş Konseyi üyesi olan yardımcısı Celal el-Şeyh’ten geldi” dedi.

Askeri Geçiş Konseyi Üyesi Korgeneral Yasir Abdurrahman Hasan el-Attar, Sudan devrimine övgüde bulunduğu açıklamasında, “Sudan içindeki ve dışındaki halk protestolarını planlayan ve uygulayan herkesi selamlıyorum. Tarih, modern Sudan devletinin temellerinin atılacağı Aralık ayının görkemli devrimi hakkında konuşacak” ifadelerini kullandı.

Eylemler sürecek mi?

SPA, Özgürlük ve Değişim Bildirgesi’nde yer alan devrimin amaçlarına ulaşmak için oturma eylemine devam edileceğini ve her türlü barışçıl baskıya başvuracaklarını yineleyerek, iktidarın derhal sivil bir geçiş hükümetine devredilmesi çağrısında bulundu.

Devrime öncülük eden SPA tarafından yapılan açıklamada, “Eski Devlet Başkanı Beşir, Kuş, eski istihbarat başkanları Nafi Ali Nafi, Muhammed Ata el-Mevla ve Kutbi Mehdi, Ulusal Kongre Partisi liderleri, merkez ve eyalet bakanları ve halka karşı suç işleyen bütün isimler geçiş hükümeti tarafından tutuklanacaklar. Ayrıca bu isimler anayasa düzenini baltalamak, muhalifleri ve vatandaşları öldürmek, savaş suçları işlemek, soykırım yapmak ve insanlık suçları işlemekten yargılanacaklar. Güney Sudan'ın ayrılığı, yolsuzluğa ön ayak olmak ve Sudan’ın dış ilişkilerinin sabote edilmesi gibi büyük ihanet suçlamalarıyla karşı karşıya kalacaklar. Devrimden yana olan askerler, subaylar ve tutuklular serbest bırakılacak ve Ulusal Kongre Partisi’nin varlıklarına el konulacak. Geçiş hükümeti başsavcıyı, başyargıcı ve yargı başkanlarını görevden alacak” denildi.

Öte yandan, geçtiğimiz Cuma günü oturuma eyleminin gerçekleştirildiği meydan, Müslümanlar tarafından eda edilen Cuma namazı gibi Hıristiyanlar tarafından organize edilen Pazar ayinine de tanıklık etti. Kitlelere yönelik konuşma yapan SPA yetkilileri, mevcut aşamadaki vizyonlarını anlatırken, şehrin meydanına gelen şarkıcılar ise protestocular için konserler düzenledi.

SUDAN ASKERİ GEÇİŞ KONSEYİ BAŞKANI’NDAN BEŞİR REJİMİNİ YOK ETME SÖZÜ

SUDAN İSTİHBARAT BAŞKANI İSTİFA ETTİ

SUDAN SOKAKLARI BEŞİR'İ VE HALEFİNİ İSTEMİYOR

SUDAN POLİSİ: 16 GÖSTERİCİ VURULDU

SUDAN’DA YENİ GÜVENLİK VE İSTİHBARAT BAŞKANI ATANDI

SUDAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN ASKERİ GEÇİŞ KONSEYİ’NE DESTEK ÇAĞRISI

Editörün Seçimi

Multimedya