​El-İsa: Radikal grupların propagandası yalnızca kültürel ve sosyal açıdan durgun bir ortamda aktif olabilir

​El-İsa: Radikal grupların propagandası yalnızca kültürel ve sosyal açıdan durgun bir ortamda aktif olabilir

Pazar, 14 Nisan, 2019 - 09:30
Dünya İslam Birliği (Rabıta) Genel Sekreteri Şeyh Dr. Muhammed bin Abdulkerim el-İsa
Kazan/Şarku’l Avsat
Dünya İslam Birliği (Rabıta) Genel Sekreteri Şeyh Dr. Muhammed bin Abdulkerim el-İsa, inananları çatışma ile bölünmeye dikkat etme konusunda uyararak ayrıca tarihsel olaylardan ders alma çağrısında bulundu.

Radikal grupların yürüttüğü propagandanın sadece kültürel ve sosyal açıdan durgun ortamda aktif olduğuna dikkat çeken el-İsa, dikkatli Müslümanların bu propagandanın üstesinden gelebileceğini söyledi.

Rabıta Genel Sekreteri el-İsa, Rusya turu kapsamında ziyaret ettiği Tataristan'ın başkenti Kazan’daki Ulu Cami’de verdiği Cuma hutbesinde, ulusal, dini ve milli kimliğin ortak amaca hizmet etmek için tamamlayıcı olduğuna dikkat çekti.

İnananları çatışma ve bölünmeye karşı uyaran el-İsa, İslam hukukunun başkalarından ve tarihsel olaylardan ders alma çağrısında bulunduğu belirtti.

Gerçek bir Müslümanın asla bir nefret veya ırkçılık yöntemine yönelmeyeceğinin altını çizen el-İsa, bu Müslümanların sözlerini yerine getirdiğini, yaşadıkları ülkelerin anayasa ve kanunlarına saygı duyduğunu, kültürel farklılıklarla başa çıktığını, dini veya milliyeti ne olursa olsun herkesle uyum arayışı içinde olduklarını ve herkese pozitif enerji yaydığını söyledi.

Tarihsel olayları hatırlamaya ve mevcut durumla ilgili benzerliklere dikkat etmeye karşı uyaran el-İsa, her tarihsel çağın sorumluluğunun yalnızca içinde yaşayan insanlara ait olduğunu vurguladı.

Rabıta Genel Sekreteri, herkesin yararına olacak şekilde farkındalık yaratma gereğini dile getirerek, düşmanın dini ve kültürel çeşitliliğin uyumuna zarar vermek ve nüfuz etmeye çalışmak amacıyla aramıza sızmasının en kolay yolunun farkındalık eksikliği olduğunu söyledi.

El-İsa, Rus yetkililerin, İslami kültürün, Rusya'nın tarihi ve kültür bileşenlerinin ayrılmaz bir parçası olduğunu kabul etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Rusya'nın ulusal entegrasyon politikasına övgüde bulundu.

Editörün Seçimi

Multimedya