Husi tehditlerine boyun eğmeyen milletvekilleri Seiyun’da bir araya geliyor

Husi tehditlerine boyun eğmeyen milletvekilleri Seiyun’da bir araya geliyor

Cumartesi, 13 Nisan, 2019 - 14:45
Yemen Başbakanı dün Seiyun’a gitti. (SABA)
Londra / Şarku’l Avsat
Hadramut iline bağlı Seiyun’daki Yemen milletvekilleri son günlerde evlerine baskınlar düzenleyen ve güvenliği bozmak için insansız hava aracı vasıtasıyla tehditlerini artıran Husi milislerine meydan okudu. Milislerin tehditlerinden çekinmeyen milletvekilleri süreçte Koalisyon savunması tarafından tahrip edilen uçaktan da korkmadıklarını belirtti. Yemenli topluluk, , 2014'ün eylül ayında Husi darbesiyle başlayan krizden bu yana gerçekleştirilecek ilk parlamento oturumunun başarılı olması için harekete geçtiler.

Milislerin milletvekillerinin parlamento oturumuna katılımını engellemek amacıyla uyguladığı tehdit stratejisi başarısız olunca İran destekli Husilere ait haber ajansı, ‘birden fazla ilde boş kalan sandalyeleri doldurmak için seçim düzenlemeleri yapıldığına dair haberler yayınlandı.

Yemen Başbakanı Muin Abdülmelik, Yemen Cumhurbaşkanı Abdülhadi Mansur Hadi’nin çağrısıyla Temsilciler Meclisi'nin olağanüstü oturumuna katılmak üzere bazı bakanlar ve yetkililer eşliğinde dün Seiyun’a ulaştı. Yemen resmi ajansı SABA, Başbakan Abdülmelik’in anayasal ve yasal prosedürlerin tamamlanmasına hazırlık amacıyla 2019 yılı mali bütçesini Temsilciler Meclisi’ne sunmasının kararlaştırıldığını aktardı.

Şarku’l Avsat’a konuşan Temsilciler Meclisi Üyesi Mebhut bin Madi, şu açıklamalarda bulundu:

“Meclisteki 148 milletvekili, Seiyun’da gerçekleştirilecek ilk oturuma katılmadan önce Meclis Başkanlık Divanı konusunda uzlaştı. Böylece Sultan el-Berkani Meclis Başkanlığı koltuğuna otururken, Muhammed Ali el-Şeddadi de Meclis Başkanı Yardımcılığı görevine getirildi. Hüseyin Basira ve Abdülaziz el-Cebbari de divan üyeleri olarak seçildi. Bütün siyasi güçler, milletvekilleri ve bağımsızlar, açılış oturumunda herhangi bir aday göstermemeyi kabul etti.”

Gerçekleştirilecek ilk icra oturumunda meclise Muhammed Ali el-Şeddadi başkanlık edecek. Şeddadi, meclisin geçmiş dönemdeki başarıları, üzerinde anlaşılan başlıklar, Koalisyon’un yardımı ve Yemen hükümeti ile Koalisyon arasındaki mevcut ortaklık gibi bazı noktaların yer aldığı bir bildiriyi okuyacak.

Temsilciler Meclisi Başkanlığı seçimine ilişkin icra oturumunun sona ermesinin ardından Yemen Cumhurbaşkanı Abdülhadi Mansur Hadi’nin, 19 ülkeden davetli elçilerin, dünyanın dört bir yanından gelen yetkililerin ve 148 milletvekilinin katılımıyla meclis ana oturumu toplanacak.

Editörün Seçimi

Multimedya