Trablus’taki çatışmalar hız kazandı

Trablus’taki çatışmalar hız kazandı

Cumartesi, 13 Nisan, 2019 - 11:15
Trablus’un semaları dün gerçekleşen bombalamaların ardından yoğun dumanla kaplandı. (AFP)
Kahire/Halid Mahmud
Libya Ulusal Ordusu ile Uzlaşma Hükümeti’ne bağlı güçler arasındaki çatışmalar dün dokuzuncu gününe girdi. Libya’nın başkenti Trablus üzerine verilen savaş şiddetini artırırken ülkenin doğusundaki Askerî Başsavcı, Libya’daki BM heyeti tarafından desteklenen Hükümet Başkanı Fayiz es-Serrac hakkında tutuklama emri çıkardı. Söz konusu emir, hükümetteki 24 askeri ve sivil yetkiliyi de kapsıyor. Hükümet ise ordu güçlerine karşı verilen mücadeleyi desteklemek amacıyla halkı başkentin merkezinde toplamaya çalıştı. 

Serrac yönetiminin İçişleri Bakanlığı önceki akşam başkent Trablus’taki Şüheda Meydanı’nda düzenlenen gösteriden önce vatandaşları rahatlatmaya yönelik çalışmalar yürüttü. Ulusal Ordu’ya işaretle ‘gayrimeşru’ bir silahlı topluluk tarafından başkente saldırılmasına karşı çıkan barışçıl bir hareket için hazırlığın tam olduğunu vurgulandı.

Bakanlık, sözünü ettiği barışçıl ortamı sağlamak adına diğer güvenlik teşkilatları ile iş birliği sağlayarak Trablus’un güvenliğini üstlendiğini duyurdu. Vatandaşların güvenliğini tehdit etmeye kalkışan her kim olursa olsun demir yumrukla karşılık verileceğini vurguladı.

Şehir sakinlerinin aktardığına göre Serrac hükümetine bağlı silahlı milisler, yerel halkı belirli bir ücret karşılığında kendi saflarına katılmaları konusunda ikna etme çalışmalarına başladı. Şarku’l Avsat’a konuşan Trablus’tan bir gazeteci, şehirden bir kadının “Milislere kim katılırsa nakit olarak, hemen yaklaşık on bin Libya dinarı alacak” dediğini aktardı. Serrac hükümeti ayrıca güvenlik ve askerî birimleri üzerinden başkentte Ulusal Ordu güçlerini destekleyenleri takibe aldı. Şehirdeki birçok kaynağa göre güvenlik görevlileri söz konusu destekçileri telefonla ve elektronik ortamda gözetlemeye başladı.

Şehrin bazı sakinleri de Serrac’a bağlı güçlerin Hamis Çarşısı bölgesine hava saldırısında bulunarak evlerini bombalamakla suçladıkları bir video yayımladı. Görüntülerde Ulusal Ordu güçlerinin desteklendiği ifade edilerek Ordu Lideri General Hafter’e hitaben, “Seni bekliyoruz” denildi. Aynı şekilde bazı şehir sakinleri de söz konusu hava saldırısına maruz kalmadan önce bölgeyi dolaşan Ulusal Ordu güçleri tarafından kendilerine oldukça iyi davranıldığını aktardı.

Çıkarılan listede Serrac hükümetinin Başkanlık Konseyi üyelerinden de bazılarının isimleri var. Listede ülkenin İhvan-ı Müslimin üyesi önceki müftüsü Sadık el-Gariyani’nin yanı sıra hükümete bağlı 14 üst düzey komutan da yer alıyor.

Ordu Komutanlığı Resmi Sözcüsü Binbaşı Ahmed el-Mismari’nin açıklamalarına göre Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı’ndaki Askeri Başsavcı Binbaşı Ferec es-Susaa, Serrac hükümetindeki sivil ve askeri isimler hakkında tutuklama emri çıkardı. Ardından silahlı milisler ve terör gruplarına ilişkin davalardaki mevcut soruşturmaların yürütülmesi için Ulusal Ordu’ya bağlı birimlerden söz konusu isimlerin tutuklanmasını talep etti.

Söz konusu kararın kapsamında yer alan isimler, ‘devlete karşı savaşı kolaylaştırma, ülkede iç savaş çıkarmaya çalışma, yasa dışı oluşumlar ve örgütler kurarak terör faaliyetlerinde bulunma’ suçlarını işlemekle suçlandı.

Orduya bağlı askeri muhabere birimi, önceki gün teslim olmuş gibi yapan silahlı milislerin tuzağına düşen ordu unsurlarının kurtarıldığını duyurdu. Konuya ilişkin açıklamada, “Terörist militanlar silahlarını teslim etmek üzere ordu ile anlaştı. Ancak ordu onları teslim almaya gittiğinde anlaşmayı bozarak güçlerimize ateş açtılar. Ordu da tuzak kuran tüm unsurları ortadan kaldırmak zorunda kaldı” ifadelerine yer verildi.

Ordu ayrıca ordu güçlerinin Trablus’ta birçok noktayı kontrolü altına almasından sonra çatışma noktalarında sıkışıp kalan bazı yabancı işçilerin kurtarıldığını belgeleyen görüntüleri de yayınladı.

Buna karşılık Serrac hükümeti, kendi güçlerinin yaklaşık 200 Ulusal Ordu askerini esir aldığını bildirdi. Trablus’taki yetkililer, orduya bağlı 190’dan fazla askerin esir alındığını belirterek orduyu küçük yaşta çocukları savaşta kullanmakla suçladı. Ayrıca Trablus’un batısındaki ez-Zaviye’de esir alınan 116 kişinin öldürüldüğü ve başkentin güney eteklerindeki Ayn Zara’da da 75 kişinin tutuklandığı doğrulandı. Ulusal Ordu’da yer alan üst düzey askeri liderler ise Şarku’l Avsat’a dün yaptıkları açıklamada söz konusu bilgileri yalanladı.

Dün sabah erken saatlerde Ulusal Ordu güçleri ile Serrac Hükümeti’ne bağlı güçler arasında terke dilmiş uluslararası havalimanı ile Trablus’un banliyölerindeki Ayn Zara bölgesi için çıkan çatışmaların ardından Trablus’un merkezinde ateş ve patlama sesleri arttı. Aynı zamanda Trablus’un güneyine 50 km uzaklıktaki el-Aziziye bölgesinde de taraflar arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Ulusal Ordu, son zamanlarda kontrolü için mücadelenin sürdüğü bir kışlayı da ele geçirdiğini duyurdu.

Yerel basın, orduya bağlı uçakların havalimanı üzerinde serbestçe dolaştığının görülmesinin ardından Serrac hükümetinden bir kaynağın Ulusal Ordu güçlerini Mitiga Uluslararası Havalimanı’nın yeniden bombalanması konusunda uyardığını aktardı.

Libya’daki Ulusal Petrol Kuruluşu Başkanı Mustafa Sunullah, Fayiz es-Serrac ile gerçekleştirdiği toplantıda Libya’nın petrol ve gaz ihracatının çatışmaların büyüklüğü ve savaşın yankılarından dolayı 2011 yılından bu yana en büyük tehditle karşı karşıya olduğunu, üstelik petrol ihracatının durma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirtti.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) cuma günü şiddetli çatışmalara tanık olan 160 Afrikalı göçmenin hava yoluyla Libya’dan üç Afrika ülkesine nakledildiğini açıkladı.

Fransız haber ajansı dün yayınladığı haberde Uluslararası Göç Örgütü’nün perşembe akşamı aralarında 16 çocuk ve 20 kadının bulunduğu göçmenleri taşımak için bir uçak kiraladığı, göçmenleri Libya’dan Mali’ye, oradan da Fildişi Sahili ve Burkina Faso’ya götürdüğünü belirtti.

BM, cuma günü yarısı son iki gün içinde olmak üzere 8 bini aşkın kişinin başkent Libya’da yaşanan savaştan kaçtığını duyurdu. Almanya’nın Libya Büyükelçisi Oliver Owcza da ülkesinin söz konusu hava hizmetine mali destek sağlamak üzere 500 bin euro katkıda bulunduğunu dile getirdi.

Afrika Haber Portalı sitesinin dünkü haberine göre BM İnsani Yardım Kuruluşu da Libya’ya geçti.

Editörün Seçimi

Multimedya