Mısır-Senegal görüşmelerinin ana gündem maddesi Afrika oldu

Mısır-Senegal görüşmelerinin ana gündem maddesi Afrika oldu

Cumartesi, 13 Nisan, 2019 - 10:15
Kahire/Velid Abdurrahman
Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, Senegal’in başkenti Dakar'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Senegal Devlet Başkanı Macky Sall ile bir araya geldi. İkili görüşmelerde medya ve diplomatik danışma alanlarında iş birliğine yönelik iki mutabakat zaptı imzalandı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Bassam Rady yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Senegal Devlet Başkanı, uluslararası sahnede Afrika meselelerini savunmada ve Kıta’nın halklarının sorunlarını çözmede Mısır’ın rolünü vurguladı. Özellikle barış, güvenlik ve kalkınma ile ilgili alanlarda, Afrika Birliği Başkanı olarak seçilmelerinin prestij ve ağırlık kazandırdığını belirtti. Senegal lideri, Mısır'ın uluslararası kalkınma örgütleri çerçevesindeki yatırım riski göstergelerinde Afrika'nın notunu yükseltmek için gösterdiği çabayı desteklediklerini söyledi. İki ülke arasındaki tarihsel ilişkilerin derinliğine dikkat çekerek özellikle ekonomi ve ticaretin yanı sıra Mısır'ın yeteneklerinden, geniş tecrübesinden ve altyapı geliştirme alanındaki başarılı deneyimlerden faydalanmak istediklerini belirtti. Senegal'in ekonomik kalkınma planı kapsamında yeni şehirlerin inşası, köprü, yol, enerji ve turizm projeleri üzerinde çalışmak için çeşitli ortak iş birliği çerçeveleri geliştirmeye ihtiyacı olduğunu vurguladı.”

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Cumhurbaşkanı Sisi'nin görüşmeler sırasında Senegal’i ziyaret etmekten memnun olduğunu dile getirdiğini belirterek konuya dair şunları aktardı:

 “Mısır'ın Senegal'le birçok boyutta sıkı dostluk ilişkileri var. İki ülke özellikle siyasi, kültürel ve dini alanlardaki yakınlığın yanı sıra uluslararası ve bölgesel konularda vizyonlarının yakın olmasıyla gurur duyuyor. .

Cumhurbaşkanı Sisi’nin Mısır’ın Senegal’le Kıta’daki çeşitli barış ve güvenlik konularında siyasi istişarelere devam etme konusundaki isteğini belirten Sözcü, Senegal’in bu konuda Afrika’da önemli bir rol oynadığı konusundaki inancını vurguladığını aktardı.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü açıklamasına şöyle devam etti:

“Toplantıda, terör ve Afrika Kıtası’ndaki aşırılık yanlısı düşünceyle mücadelede iş birliği, özellikle Sahel ve Batı Afrika bölgelerinde, güvenlik ve bilgi alışverişi ile kalkınma için gerekli güvenlik ve istikrarın sağlanmasının önemi konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Mısır Cumhurbaşkanı, entelektüel gelişimin yanı sıra ülkesinin Batı Afrika bölgesinde aydın İslam düşüncesinin yayılması için ana merkezlerden biri olarak bu konuda Senegal ile iş birliğini güçlendirmek istediğini belirtti. Senegal lideri de El-Ezher'in aşırılık yanlısı ideolojiyle mücadeledeki rolünü ve ılımlı İslam yaklaşımını dünyanın diğer ülkelerine yaymadaki rolünü övdü.

Görüşmelerde mali ve kurumsal reform yoluyla başkanlığını Mısır’ın yaptığı Afrika Birliği’nin rolü ve etkinliğini artırmanın yollarının yanı sıra bir dizi bölgesel sorun ve ortak endişeler de gündeme geldi. Kıta’daki çalışmaların hızlandırılmasının önemi vurgulandı.

Senegal Devlet Başkanı, ülkesinin özellikle bilim, teknoloji ve gelişme alanlarında Mısır’ın yürüttüğü faaliyetlere tam destek verdiğini belirtti.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Bassam Rady açıklamasında “Dakar'daki görüşmelerde Mısır-Senegal Ortak Komitesi'nin mümkün olan en erken fırsatta kurulması gerektiği vurgulandı. Bunun özellikle iki ülke arasında daha yakın bir iş birliği için bir başlangıç noktası teşkil edeceği konusunda fikir birliğine varıldı” dedi.

İki cumhurbaşkanı arasındaki ikili görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında Senegal lideri “Mısır’ın Afrika'da özel bir yeri var. İki ülke arasındaki tarihi ilişkiler de oldukça iyi. Mısır’la iş birliğimiz Kıta çıkarları için oldukça mühim ifadelerini kullandı.”

Sisi de yaptığı açıklamada “Kıta’daki istikrar ve güvenliği güçlendirmek için Senegalli meslektaşımla anlaşma yaptık” dedi.

Senegalli meslektaşını Kahire'ye davet ettiğini söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya