DEAŞ üyesi ABD’linin davası başladı

DEAŞ üyesi ABD’linin davası başladı

Cumartesi, 13 Nisan, 2019 - 09:15
Washington/Muhammet Ali Salih
DEAŞ mensubu ABD vatandaşının davası perşembe günü Michigan eyaletine bağlı Detroit şehrinde başladı. DEAŞ’a katılmak için Suriye'ye giden söz konusu ABD’li Suriye Demokratik Güçleri tarafından tutuklanarak ABD kuvvetlerine teslim edildi. Detroit News gazetesi cuma günü, savcılığın mahkemeye verdiği bilgiye dayanarak 28 yaşındaki İbrahim Musaibli’nin ABD'deki en büyük Arap topluluğunun yaşadığı Detroit'in Dearborn bölgesinde yaşadığını aktardı. Suriye'deyken DEAŞ savaşçılarıyla birlikte askeri eğitim aldığını bildirdi. Gazeteye göre savcılık, Musaibli’yi terör örgütüne maddi destek sağlamakla suçladı. 

Her ne kadar Trump başkanlık kampanyası sırasında ve sonrasında DEAŞ’lıları Küba'daki Guantanamo Hapishanesi’ne göndereceğine söz vermiş olsa da Detroit News haberinde "Musaibli davası, Başkan Trump yönetiminin geri dönen bir yabancı militanı yargılamak için federal mahkemeleri kullandığı ilk davalardan biri" ifadesini kullandı.

Musaibli temmuz ayında Suriye'nin kuzeyindeki Fırat Nehri vadisinden kaçmaya çalışırken Suriye Demokratik Güçleri tarafından tutuklandı. Musaibli’nin DEAŞ’a karşı yürütülen savaşta canlı olarak ele geçirilen iki ABD’liden biri olduğu ifade ediliyor.

Musaibli, 2015'in nisan ayından bu yana DEAŞ’ı kasten desteklemek, sivilleri öldürmek için terör örgütünden emir almak ve DEAŞ saflarında savaşmak amacıyla silah eğitimi almakla suçlanıyor. Ulusal Güvenlik Savcısı Yardımcısı John Demers yaptığı açıklamada “ABD, DEAŞ’ı desteklemek için giden vatandaşlarını yargılamaya kararlıdır” dedi.

Musaibli’nin suçlu bulunduğu takdirde ömür boyu hapis cezasına çarptırılabileceği belirtiliyor.

Mahkeme belgelerine göre şüpheli, Ebu Şifa el- Musaibli ve Ebu Abd el-Rahman el-Yamani de dâhil olmak üzere birçok takma ad kullandı.

Ancak Musaibli’nin bilinen terör geçmişi, aile üyelerinin açıklamalarıyla çelişiyor. Musaibli’nin küçük kardeşi Abdullah, "Kardeşim terörist değil. Sadece, Müslüman arkadaşları tarafından dini öğrenmek ve İslami örgütlerde çalışmak için Suriye'ye gitmeye ikna edildi” dedi. 26 yaşındaki Abdullah El- Musaibli geçen yıl New York’tan The News gazetesine gönderdiği yazıda şu ifadeleri kullandı:

 “İbrahim dünyadaki en iyi insandır. Ama o kendi gibi zannettiği diğerlerine güvendi. O yüzden bu duruma düştü.”

Editörün Seçimi

Multimedya