​Sel Bağdat’ı vurdu

​Sel Bağdat’ı vurdu

Salı, 2 Nisan, 2019 - 12:45
Fotoğraf (İHA)
Bağdat/Fadıl el-Neşimi
Irak Su Kaynakları Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, başkent Bağdat sakinlerine, önümüzdeki günlerde ülkede şiddetli yağış ve sel riskinin olmayacağına dair güvence verdi. Ayrıca, Deprem Rasathanesi de depremin kaynağının İran olduğunu belirterek, artçı sarsıntılar olmayacağını belirterek, Bağdat ve diğer illerde hissedilen depremin devam etmeyeceğine dair açıklamada bulundu.

Hükümet Enformasyon birimi yaptığı açıklamada, yetkililerin ülkedeki iklim değişikliğine yönelik tedbirler aldığını belirtti. Bağdat'taki Su Kaynakları ve Sulama Direktörü Halid Şimal, Bağdat’ın güvenli olduğunu ve sel tehlikesinin olmadığını belirtti. Şimal Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Dicle Nehri Bağdat’tan geçiyor. Bu nedenle su taşkınları Dicle Nehrine akıyor. Durum kontrol altında bir sorun yok. Su miktarı hala kapasitenin yaklaşık 4 katı az. Musul barajından ve yan kollarından gelen tüm su kaynakları, Dicle üzerindeki Samara Barajı’nda depolanmak üzere Anbar ilindeki Tartar Gölü'ne aktarılıyor. Hiçbir sorun yok” ifadelerini kullandı.

Şimal, “Bağdat'ın güneydoğusundan geçen Diyala Nehri, Süleymaniye’deki Diyala ve Darbandikhan illerinde bulunan Hamrin Barajı’na su tahliyesi yapılmasına katkı sağlıyor. Su, Bağdat'ın güneyindeki Salman Pak bölgesinde Dicle'ye akıyor” dedi.

Şimal, Maliye Bakanlığı’nın barajları ve sistemlerin güvenini sağlamak için operasyonel prosedürleri günlük olarak izleyen yüksek bir komisyon kurduğunu açıkladı.

Halid Şimal, “Irak, Tartar Gölü, Habbaniyah Gölü, Musul Barajı ve Hadise Barajı, toplam 40 milyar metreküp su rezervuar boşluğuna sahip. Kerbela'daki Milh Gölü'nde 24 milyar metreküp su rezervuar boşluğu olduğu tahmin ediliyor. Ancak güney ve doğudaki İran ile sınırların olduğu bölgelerde, yağmur sularının boşalacağı nehir ve barajların olmaması nedeniyle sel tehlikesi devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Diyala Valisi Musenna el-Tamimi’ye ildeki potansiyel taşkın dosyasını görüşmek için çağrıda bulundu. Ayrıca Bakanlar Kurulu geçtiğimiz hafta Basra, Mesyan, Vasit ve sele maruz kalan diğer tüm şehirlerdeki ihtiyaçların karşılanması için 500 milyon dinar tahsis edilmesine karar verdiğini açıkladı. Sivil Savunma Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, baskınlardan etkilenen bölgelere yardımların gönderildiğini bildirdi.

Vasit eyaletinde yerel bir yetkili dün ilerleyen saatlerde yaptığı açıklamada, selin Diyala ili ile bağlantı yolunu kestiğini belirtti.

Basra Petrol Şriketi dün yaptığı açıklamada, Mecnun Petrol Yatağı’ndaki gaz ve petrol üretiminin azalmadığını ve bölgeyi tehdit eden sel riskine karşı önlemler alındığını belirterek, üretim faaliyetlerine devam etme kararı aldıklarını belirtti.

Sel ve yoğun yağış tehditlerine karşı Irak’taki uyarılar devam ediyor. Meteoroloji dün, ülke genelinde dolu, şiddetli ve gök gürültülü sağanak yağışın beklendiğini bildirdi.

Su Kaynakları Bakanlığı dün, Anbar ilinin Felluce ilçesinde Dicle-Tharthar yakınlarında yaşayan vatandaşları taşkın riski konusunda uyardı.

Bakanlık tarafından yayınlanan bir belgede, Felluce Valisi’ne beklenen yağış sırasında meydana gelebilecek sel ve taşkınlara karşı su tahliyesi için ihtiyati tedbirler alma çağrısında bulunuldu.

Ülkenin kuzeyindeki Kürdistan bölgesinde, Meteoroloji Genel Müdürü Fadıl İbrahim,

alışılmadık bir şekilde bölgeyi kapsayacak süperhücre bulutları olarak adlandırılan fırtına bulutları hakkında uyarıda bulundu. İbrahim, Kürt medyasına verdiği demeçte, "Erbil semalarını kaplayacak bulutlar şimdi nadirdir ve Supercell olarak bilinir. Süperhücre’nin diğer bulutlardan farkı, Süperhücre bulutlarının şiddetli yağmur taşımasıdır” dedi.

Yerel kaynaklar, Erbil sınırındaki Süleymaniye ve Halepçe’de su baskını beklediklerini ifade etti. Irak Haber Ajansı Dohuk ilinin Zaho ilçesinde yaşanan sel felaketinin görüntülerini paylaştı.

Editörün Seçimi

Multimedya