​Suudi Arabistan Kralı, Tunus’u ziyaret edecek

​Suudi Arabistan Kralı, Tunus’u ziyaret edecek

Salı, 26 Mart, 2019 - 13:45
Tunus/ Kemal bin Yunus
Tunus Devlet Başkanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in önümüzdeki perşembe günü Tunus’a resmi bir ziyaret gerçekleştireceği duyuruldu.

Suudi Arabistan’ın Tunus Büyükelçisi Muhammed bin Mahmud el- Ali, Tunus lideri El-Baci Kaid es-Sibsi’nin Suudi Arabistan Kralı’na ilettiği davetin 31 Mart’ta düzenlenmesi planlanan 30. Arap Zirvesi’nin hemen öncesine tarihlendiğine dikkat çekti.

Suudi Büyükelçi, Şarku'l Avsat’a yaptığı açıklamada gerçekleştireceği resmi ziyarette Kral Selman’a büyük bir Suudi heyetin eşlik edeceği bilgisini verdi. Suudi Arabistan ve Tunus arasında düzenlenmesi planlanan ilk zirvede ekonomi, kültür ve medya başlıklarının ele alınması bekleniyor.

İlk kez gerçekleşecek olan ziyaret için yapılan hazırlıklara dair bilgi veren Büyükelçi, iki ülkeden üst düzey yetkililerin bir araya gelerek görüşmeler gerçekleştirdiğini, ziyaretin iki ülke arasında ikili ekonomik ortaklığın gelişmesine katkıda bulunmasının planlandığını ve bir dizi projenin de başlatıldığını ifade etti.

Suudi Büyükelçi, Tunus'taki Suudi yatırımlarını ve her iki ülkedeki ortak projeleri değerlendirmek için Tunuslu Sanayiciler ve Tüccarlar Örgütü’nün merkezinde, her iki ülkeden iş adamlarının katılımıyla büyük bir ekonomik forum düzenlenmesi planlandığını kaydetti.

Büyükelçi, Filistin meselesinin ilk gününden bu yana ülkesinin tutumunun sabit olduğunu vurguladı. Suudi Arabistan’ın geçmişte olduğu gibi bugün de Filistin halkına destek vermeye devam ettiğinin altını çizdi.

Suudi Arabistan ve Tunus arasındaki ilişkiler, köklü tarihi dolayısıyla önemli bir yere sahip. İki ülke arasındaki ilişkiler kurucu Kral Abdulaziz’in 1951 yılında Tunus Ulusal Hareketi Lideri Habib Burgiba ve Tunus Eski Dışişleri Bakanı Muhamed el-Mahmudi’yi kabul etmesine kadar uzanıyor. Kral Abdulaziz, Tunuslu yetkililere büyük maddi ve manevi destek vererek Tunus Ulusal Hareketi’ni bağımsızlık mücadelesini desteklemeye katkıda bulunmuştu.

Bağımsızlığın ardından ve özellikle 1966 yılında Tunus ile Suudi Arabistan arasında dostluk ve iş birliği anlaşması imzalandı. Aynı yıl içerisinde Tunus, Kral Faysal bin Abdulaziz’i ağırladı. Kral Faysal, ikinci ziyaretini 1973 yılında gerçekleştirdi. Riyad ve Tunus arasındaki ilişkiler Kral Selman bin Abdulaziz döneminde daha da fazla ilerleme kaydetti.

Suudi Arabistan, 190 milyon değerindeki desteği ve 6 bin 215’e yakın doğrudan iş imkanı yaratmasıyla Tunus ekonomisinde büyük bir rol oynuyor. Suudi Arabistan, Tunus’a bağışta bulunan Arap ülkelerinin başında yer alıyor. 

Suudi Kalkınma Fonu tarafından finanse edilen kalkınma projelerinin değeri 500 milyon dolara ulaşmış durumda. Suudi Kalkınma Fonu, elektrik santrali inşaatının finanse edilmesine yardımcı olmak için Tunus'a 129 milyon dolar kredi verilmesini onayladı. Fon, özellikle Susa’daki enerji santrali, ülkenin kuzeybatısındaki doğal gaz şebekesi projesi ve mesleki eğitim sisteminin geliştirilmesi gibi birçok kalkınma projelerine finans sağlamaya da devam ediyor.

Suudi Arabistan ve Tunus, özellikle sınır ötesi terörizm olgusunun artmasının ardından güvenlik ve istikrarın önemi konusunda hemfikir iki ülke olarak ön plana çıkıyor.

Editörün Seçimi

Multimedya