Özgür Ulusal Birlik-Nida Tunus ittifakı bitti

Özgür Ulusal Birlik-Nida Tunus ittifakı bitti

Salı, 26 Mart, 2019 - 13:45
​Tunus / Munci Suaydani / Şarku'l Avsat
Tunuslu iş insanı Selim el-Riyahi tarafından kurulan Özgür Ulusal Birlik Partisi (UPL), mevcut Devlet Başkanının oğlu Hafız Kaid el-Sibsi liderliğindeki Nida Tunus Partisi ile aylar önce sağlanan ittifaktan geri çekildiklerini duyurarak, gelecek seçimlere katılma emri verdi.

UPL sözcüsü Yusra el-Mili, 25 Mart’ta düzenlediği basın toplantısında Nida partisiyle siyasi ortaklığın sona ermesinin, partinin kendi kurallarına geri dönmeyi ve ayrı seçim listesiyle tüm seçim bölgelerinde parlamento seçimlerine hazırlanmayı gerekli kıldığını belirtti. El-Mili, partinin 10 Kasım’da yapılacak seçimlere katılacağını da vurguladı.

İttifakı sonlandırma nedenlerine değinen Yusra el-Mili, asıl sebebin, 6 Nisan’da yapılması planlanan seçim konferansına hazırlık komitesi ve milletvekillerinin Nida Partisi’nden istifası olduğunu belirtti. Söz konusu komitenin başkanlığını ise Rıza Şerefuddin’in üstleneceği aktarıldı.

Aynı şekilde el-Mili, Nida kongresi hazırlık komitesinin, üyelerinin yarısının istifa etmesinin ardından az sayıdaki siyasi liderle çalıştığını ve durumun, çalışmaları etkileyeceğini belirtti. Kaynaklar ise Nida’nın maruz kaldığı sorun, anlaşmazlık ve bölünmelerin liderlerin saflarını ayırdığını ve siyasi uzlaşıdan uzaklaşmak adına bir neden oluşturduğunu vurguladı.

 

Yusra el-Mili, seçim komitesinin, Nida Tunus ile birleşmede haklarını koruyacak bir demokratik konferansı güvence altına almak için UPL açısından çok önemli olduğunu kaydetti.

Öte yandan birleşme kararından önce eski parti lideri Selim el-Riyahi’nin adaylık olasılığına değinen el-Mili, el-Riyahi’nin 2014 seçimlerinde kısa sürede 16 parlamento koltuğu kazanan partinin kurucusu olduğunu, aday olmaya karar vermesi halinde de partinin tüm yapısının desteğini hak ettiğini vurguladı. Yetkili, Selim el-Riyahi’nin aday olmaması halinde de parti dışından bir başka siyasi ismin destekleneceğine dikkati çekti.

Yusuf Şahid hükümetinin lehine bir oylama yapılması halinde Şahid hükümetine baskı uygulamak ve parlamentoda çoğunluğu (109) sağlamak amacıyla Selim el-Riyahi, 14 Ekim 2018 tarihinde Nida Partisi ile birleştiğini açıklamıştı. UPL Genel Başkanı Selim el-Riyahi, birleşmenin etkisiyle yargı kovuşturması ve yolsuzluk suçlaması sebebiyle yurt dışına kaçmadan önce Nida Partisi Genel Sekreterinin planını üstlendi.

Diğer taraftan mevcut iktidar koalisyonunun bir üyesi olan Muhsin Merzuk liderliğindeki Tunus Projesi Hareketi ve Haşimi el-Hamidi başkanlığındaki muhalif Teyyar el-Mehabbe (Sevgi Akımı), "seçim takvimine dair gerekli değişiklikleri talep etmek ve Kasım ayında yapılması planlanan devlet başkanlığı seçim tarihinin Mevlid Kandiline denk gelmesini engellemek amacıyla” Nahda Hareketi’nin bağımsız Yüksek Seçim Kurulu’na davetine cevap verdi.

Genellikle kutlamalara ev sahipliği yapan Kayrevan şehrinde yapılan protestolar, tırmanış gösterirken, Nahda Hareketi de söz konusu protestolara destek verdi. Bu çerçevede birçok kuruluş ve dernek de Kayrevan’daki Seçim Komisyonu genel merkezinde 21 Mart’tan bu yana devam eden oturma eylemlerinde protestolara desteklerini açıkça göstermiş oldu.

Kayrevan Kuruluşu (bağımsız bir örgüt), daha önce Komisyon’dan devlet başkanlığı seçim tarihinin Mevlid Kandili ile aynı gün olacak şekilde değiştirilmesini istemişti.

 

Kuruluş, devlet başkanlığına bir mesaj göndererek, seçim tarihinin değişmesi için müdahale çağrısında bulundu. Seçim Komisyonu Başkanı Nebil Bafun ise, seçim tarihinin kesin olduğunu belirtti.

Bafun, parlamento seçimlerinin 6 Ekim’de gerçekleşeceğini ifade ederken, ilk turun 10 Kasım 2019 tarihinde yapılacağını vurguladı.

Editörün Seçimi

Multimedya