Sisi'den, Çin’e “Bir Kuşak Bir Yol” desteği

Sisi'den, Çin’e “Bir Kuşak Bir Yol” desteği

Salı, 26 Mart, 2019 - 13:30
​Mısır Cumhurbaşkanı Abdul Fettah el-Sisi, Çin Savunma Bakanı'nı kabul etti. (Mısır Cumhurbaşkanlığı)
Kahire/Şarku’l Avsat
Mısır Cumhurbaşkanı Abdul Fettah el-Sisi, Kahire’de Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe'yi kabul etti. Görüşmede, Mısır Savunma Bakanı Muhammed Zaki de hazır bulundu. Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bessam Radi’nin belirttiğine göre Çinli bakan, ülkesinin Ortadoğu’daki istikrarın temel taşını oluşturan rolü çerçevesinde Mısır ile stratejik ilişkilerini çeşitli düzeylerde geliştirmeye istekli olduğunu belirtti. Bakan Fenghe ayrıca, güvenlik, istikrar ve ekonomik reform alanında elde edilen büyük başarılara dikkati çekti.

Radi’nin açıklamasına göre Cumhurbaşkanı Sisi, iki ülke ilişkilerinde yaşanan olumlu gelişmelere dair övgüde bulunurken, Çin ile iş birliğini güçlendirmek istediklerini vurguladı.

Toplantı sırasında ortak öneme sahip bir dizi meselenin ele alındığını belirten Bessam Radi, Cumhurbaşkanı Sisi’nin, Asya, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika arasında ticaret ve ekonomik işbirliğini güçlendirmek amacıyla Çin’in “Bir Kuşak, Bir Yol” projesine Mısır tarafından verilen desteği dile getirdiğini söyledi. Aynı şekilde aktarılana göre, büyük ulusal projelerin yanı sıra özellikle endüstriyel ve lojistik bölgelerin kurulmasını içeren Süveyş Kanalı’nın, Kızıldeniz ve Akdeniz limanlarının gelişimine dikkati çeken Sisi, Mısır’ın çeşitli enerji üretimi alanındaki atılımlarına dikkati çekti.

Sözcü, toplantıda ayrıca iki taraf arasındaki güvenlik, askeri, terörle mücadele ve ortak tatbikatlara ilişkin işbirliğinin ele alındığını belirtti.

Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanı Abdul Fettah el-Sisi, 25 Mart’ta İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bessam Radi, Cumhurbaşkanı Sisi’nin İsviçre’nin Mısır’daki yatırımlarını artırma yönündeki çabalarına övgüde bulunduğunu belirtti. Radi’ye göre toplantıda, Mısır’dan ihraç edilen mallara erişimi sağlayan Mısır, Arap, Afrika ve Avrupa ülkeleri arasındaki serbest ticaret anlaşması kapsamında ticaret hacmini arttırmanın önemi ele alındı.

İsviçre Dışişleri Bakanı ise Mısır-İsviçre ilişkilerine övgüde bulunurken, ülkesinin özellikle de Mısır- İsviçre ilişkilerine yönelik 110 yıllık tarihi ışığında ekonomi başta olmak üzere çeşitli alanlarda Mısır ile ortak işbirliği çerçevesini geliştirmek istediğini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü, toplantıda kültürel alan ve kültürel mirasın korunması da dahil olmak üzere ortak işbirliğinin olduğu birçok alanda ikili ilişkilerin geliştirilmesinin ele alındığını belirtti.

Aktarılana göre toplantıda, ortak öneme sahip bir dizi bölgesel ve uluslararası mesele ele alındı. Aynı şekilde Sisi’nin, Filistin uzlaşısının sağlanması ve Filistin halkının çektiği acıların hafifletilmesi amacıyla Mısır tarafından sarf edilen çabalara değindiği belirtildi. Toplantıda ayrıca, Mısır’ın Libya, Suriye ve Yemen’deki krizler karşısında siyasi çözüm bulma çabalarının masaya yatırıldığı aktarıldı.

 

Editörün Seçimi

Multimedya