Stoltenberg: Gürcistan’ın bir gün mutlaka NATO üyesi olacak

Stoltenberg: Gürcistan’ın bir gün mutlaka NATO üyesi olacak

Pazartesi, 25 Mart, 2019 - 15:45
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili ile başkent Tiflis’te bir araya geldi (AP)
Tiflis/Şarku’l Avsat
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Tiflis ziyareti sırasında Gürcistan’ın NATO üyeliğine giden yolda başarılı reformlar gerçekleştirdiğini belirterek Gürcistan’ın bir gün mutlaka NATO üyesi olacağını söyledi.

Stoltenberg, Gürcistan Başbakanı Mamuka Bahtadze ile bugün gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında, Gürcistan’ın NATO'nun değerli bir ortağı olduğuna işaret ederek geçtiğimiz yıl, 2008 yılında yapılan Bükreş Zirvesi’nden çıkan kararların uygulandığını doğruladıklarını ve Gürcistan’ın bir gün mutlaka NATO üyesi olacağını belirtti. Gürcistan’ın şimdilik NATO üyesi olmadığını söyleyen Stoltenberg, ancak bu ülkenin ortak askeri tatbikatlarla NATO’ya büyük katkıları olduğunu ve reformlar açısından büyük başarılara imza attığını vurguladı.

 Gürcistan’ın NATO’ya entegrasyonu kararının Gürcistan ve NATO üyesi ülkeler tarafından alındığını ifade eden Stoltenberg, bu nedenle ne Rusya’nın ne de başka bir ülkenin bu süreci etkileyemeyeceğinin altını çizdi.

NATO’nun Gürcistan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğini net bir şekilde desteklediğini belirten Stoltenberg, Rusya'ya, Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlığını tanıması kararından vazgeçmesi çağrısında bulundu.

Gürcistan’ın Abhazya ve Güney Osetya olmadan NATO’ya üye olup olamayacağına dair herhangi bir yorum yapmayan Stoltenberg, NATO’nun söz konusu iki bölge arasındaki anlaşmazlığın sona ermesi ve barışın sağlanmasını desteklediğine dikkati çekti.

Gürcistan ile NATO arasındaki hayati işbirliği Avrupa ve eski Sovyetler Birliği ülkeleri arasında güven oluşturmaya yönelik 1994 yılında yapılan “Barış İçin Ortaklık” programının ardından başladı.

Nisan 2008'de Bükreş'te gerçekleştirilen NATO zirvesinde, Gürcistan'ın gerekli şartları sağlaması halinde NATO üyesi olabileceğine karar verilirken Eylül 2014’te Galler’de yapılan bir başka NATO Zirvesi’nde, Gürcistan’ın NATO üyeliğinin kolaylaştırılmasını sağlayacak bir dizi düzenleme yapıldı.

Editörün Seçimi

Multimedya