​Şi’nin İtalya ziyareti, iktidar koalisyonu içindeki anlaşmazlığı derinleştirdi

​Şi’nin İtalya ziyareti, iktidar koalisyonu içindeki anlaşmazlığı derinleştirdi

Pazartesi, 25 Mart, 2019 - 15:45
İtalya ve Çin heyetleri arasında Roma'da bir toplantı düzenlendi. (EPA)
Roma/Şevki er-Reyyis
İtalya'da iktidarın büyük ortağı 5 Yıldız Hareketi'nin lideri ve Başbakan Yardımcısı Luigi Di Maio, İtalya'nın Çin ile “Bir Kuşak Bir yol” projesi çerçevesinde imzaladığı mutabakat zaptını eleştiren Kuzey Ligi Partisi (Lega Nord) Lideri Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini'ye yönelik “Herkesin konuşmaya hakkı var. Ancak ben görevimi yapmalıyım” açıklamasında bulundu.

İtalya'da iktidar ortakları popülist görüşlü 5 Yıldız Hareketi ile aşırı sağcı Kuzey Ligi arasındaki anlaşmazlıklar olduğu bir sır değil. Ancak İtalya’nın Avrupalı ortakları ve müttefiki ABD’yi kızdıran Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Roma ziyaretinin ardından söz konusu görüş ayrılıkları derinleşti. Koalisyonun adım adım dağılmaya doğru ilerlediği belirtiliyor.

Ağırlıklı olarak hükümet düzeyindeki faaliyetlerde görev yapan Salvini, Çin Devlet Başkanı ve beraberindeki heyetle düzenlenen toplantılara katılmaktan kaçındı. Salvini’nin Şi Cinping onuruna verilen yemeğe de katılmaması hükümetin büyük ortağı 5 Yıldız Hareketi’ni kızdırdı.

Kuzey Ligi lideri, İtalyan siyasi sahnesindeki ilk müttefiki ve ABD Başkanı Donald Trump'ın eski başstratejisti aşırı sağcı Steve Bannon ile yakınlığıyla biliniyor. Bannon, Çin Devlet Başkanı’nın İtalya ziyareti öncesinde yaptığı bir konuşmada “Çin, Batı'nın gerçek düşmanıdır. Şi, Roma’ya çantasında dünyayı fethetme stratejisiyle geliyor” ifadelerini kullandı. Bir süredir siyasi stratejisini Avrupa'ya ihraç etmeye çalıştığı bilinen Bannon, Kuzey Ligi liderinin yaklaşan Avrupa seçimlerinde aşırı sağcı partilere liderlik edebileceği görüşünü empoze etmeye çalışıyor.

 

İtalya – Çin ilişkileri

Çin Devlet Başkanı ile İtalya Başbakanı söz konusu ziyarette bir mutabakat zaptı imzalarken Başbakan Yardımcısı Salvini, seçim turu çerçevesinde basın toplantısı düzenliyordu. Salvini yaptığı açıklamada şunları söylediş:

“Kimse beni yabancı firmalara pazarına girme konusunda kısıtlamalar getiren Çin’in serbest bir pazar olduğuna ikna edemez. Bu durum İtalya ekonomisine yılda 60 milyar dolara mal olan sahte ürünlerin ticaretini de kolaylaştırıyor.”

Kuzey Ligi Partisi son günlerde, Çin’in telekomünikasyon sektöründeki yatırımlarına karşı çıkarken deniz limanlarına yapılacak yatırımların da Avrupa Birliği (AB) kurallarına tabi olmasını istedi. Kaynaklara göre Washington, NATO karargahı ve bir dizi önemli askeri tesisinin bulunduğu Akdeniz bölgesinin güvenliği için Roma’yı Çin’i İtalya’daki iletişim hattına sokmaması için uyardı.

Kuzey Ligi liderinin “Çin’in Avrupa’ya saldırısına” yönelik tutumu, Avrupa’daki en büyük rakibi olan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un tutumuyla aynı çizgide. Çin’i “yapısal bir rakip” olarak tanımlayan Macron, son AB zirvesinde Pekin ilişkilerde yeni bir politikanın temellerinin atılması konusunu gündeme getirmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı’nın Çin Devlet Başkanı Şi ile birlikte Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’ın da katılacağı bir zirve gerçekleştirmesi bekleniyor.

Cumartesi günü İtalya’ya yaptığı ilk resmi ziyareti, eşi ile birlikte bazı tarihi anıtları incelediği Sicilya'nın başşehri Palermo'da tamamlayan Şi, şimdilik yılda 4 milyonu geçmeyen Çinli turist sayısını ve iki ülke arasındaki hava trafiğini artırma sözü verdi.

Çin liderinin ziyaretini, iki yıl önce Şi’nin doğup büyüdüğü Şensi eyaletinin yönetim merkezi Şian’ı ziyaret eden İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya ev sahipliği yapan Polermo’da sonlandırmayı tercih etmesi ise dikkat çekti.

Editörün Seçimi

Multimedya