​Şi, Fransa ziyareti öncesi Monako’da temaslarda bulundu

​Şi, Fransa ziyareti öncesi Monako’da temaslarda bulundu

Pazartesi, 25 Mart, 2019 - 15:30
Monako Prensi 2. Albert ve Şi Cinping dün eşleri ile birlikte Monako Sarayı’nda bir araya geldiler. (AFP)
Monako/Şarku’l Avsat
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping dün Monako'yu ziyaret etti. Daha sonra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya gelen Şi, ziyaretleri sırasında Avrupa ülkelerini yeni ipek yolu olarak görülen “Bir Kuşak Bir Yol” projesine dahil etmeyi hedefliyor.

Cumartesi günü dev projesine katılan İtalya’yı ziyaret eden Çin Devlet Başkanı dün Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian tarafından karşılandığı Fransa’nın Nice şehrine gitti. Eylül 2018'de Pekin'i ziyaret eden Monako Prensi 2. Albert, başta futbol konusu olmak üzere spor alanında Çin Devlet Başkanı’yla olumlu bir temas kurmuştu. Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) haberine göre Monako hükümeti görüşmenin oldukça iyi geçtiğini vurguladı.

Fransız tarihçi Frederic Laurent’e göre 38 bin nüfuslu Monako, koruyucusu olarak gördüğü ve dış politikasını uzun süredir sürdüren Fransa dışında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyesi hiç bir ülkenin devlet başkanını ağırlamamıştı. Monako, Çin ile lüks turizm ve kumarhanelerle iç içe geçmiş ekonomik çıkarlarının yanı sıra Çin’in dijital ekonomideki önemli yeri nedeniyle yakın ilişkiler içinde olmaya özen gösteriyor.

Monaco, 2018 yılında 5G teknolojisinin kullanımını yaygınlaştırmak için Çin merkezli Huawei ile bir anlaşma imzaladı. Fakat casusluk suçlamasında bulunduğu Huawei’yi ABD topraklarından çıkartan Washington yönetimi, Avrupa ülkelerini de Çinli şirketin teknolojilerini yasaklamaya zorluyor.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Wang Chao, Şi’nin Monako ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, Çin Devlet Başkanı ve Monako Prensi’nin iki ülke arasındaki iş birliğini görüşeceklerini  ve bunun “küçük ve büyük devletler arasında dostane iş birlikleri kurulabileceğinin iyi bir örneği” olacağını söyledi.

AB'de Çin gerilimi

Çin Devlet Başkanı Şi, İtalya’da ekonomi projelerinin Brüksel ve Washington'da yarattığı korkuları yatıştırmak amacıyla çift yönlü “yeni ipek yolları” yapma sözü verdi. Roma, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’ye göre hiçbir bağlayıcılığı olmayan bir mutabakat zaptıyla Çin’in “Bir Kuşak Bir Yol” projesine katılırken İtalya’nın Avrupalı ortakları bu adımı soğuk karşıladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, cuma günü yaptığı açıklamada Avrupa’nın Çin’e karşı ortak bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini belirterek yeni ipek yolu anlaşmalarının hükümleri konusunda ikili görüşmeler yapılmasının iyi olmadığını söyledi. Bununla birlikte Welt am Sonntag gazetesine demeç veren Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, “Çin ile iyi anlaşmalar yaptıklarını sanan ülkeler zaman içinde nasıl bağlandıklarının farkına varacaklar” diye konuştu.

Çin – Fransa ilişkileri

Çin Devlet Başkanı ve Fransa Cumhurbaşkanı akşam saatlerinde eşleri ile birlikte Akdeniz kıyısındaki Villa Kerylos’de akşam yemeği için bir araya geldiler. Sarı Yelekler'in gösterilerinden bir gün sonra liderler için yüksek güvenlik önlemleri alınan Nice şehrinin büyük bir bölümü protestolara yasaklandı. Gösterilerin ancak az nüfusu bulunan yerlerde yapılmasına izin verildi.

Çinli bir resmi kaynak tarafından yapılan açıklamada Macron ve Şi’nin, Çin-Fransa ilişkileri ve Çin-Avrupa ilişkilerinin yanı sıra uluslararası ve bölgesel düzeydeki ortak konularda görüş alışverişinde bulunacaklarını belirtti. Ancak ağırlıklı görüş Çin Devlet Başkanı’nın Fransa ziyareti sırasında ticari anlaşmaları da gündeme getirmesinin beklendiği yönünde.

Avrupa ülkelerinin gündeminde diplomatik ve ticari tutkuları olan Çin’le ilişkiler konusunda soru işaretleri olsa da Fransa Cumhurbaşkanı ve Çin Devlet Başkanı’nın görüşmelerine salı günü Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker da katılacak.

Şi'nin Fransa ziyareti, Avrupa Birliği'nin (AB) Çin'i hem rakip hem de ticaret ortağı olarak gören 10 aşamalı planının yayınlamasından 10 gün sonra gerçekleşti. İnsan hakları örgütleri ise Çin Devlet Başkanı’nın ziyaretini protesto etti. Gösterileri düzenleyen “İnsan Hakları Derneği”, “Sınır Tanımayan Gazeteciler” ve “Tibet Uluslararası Kampanyası” tarafından yayınlanan ortak bildiride Fransa Cumhurbaşkanı’ndan Çinli mevkidaşı ile “insan hakları” dosyasını görüşmesi ve insan hakları savucularını serbest bırakmasını istemesi talep edildi.

Le Journal du Dimanche gazetesi, 2011'den bu yana Berlin'de sürgünde yaşayan Çinli muhalif yazar Liao Yiwu'nun, Şi Cinping’in göreve gelmesinden bu yana Çin'de insan hakları alanında sürekli bir gerileme yaşandığını söylediğini aktardı.

Editörün Seçimi

Multimedya