​Binlerce Yeni Zelandalı, cami katliamı kurbanlarını andı

​Binlerce Yeni Zelandalı, cami katliamı kurbanlarını andı

Pazartesi, 25 Mart, 2019 - 15:30
Wellington/Şarku'l Avsat
Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde, binlerce kişi, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern’in anma töreni düzenleme çağrısı üzerine 15 Mart'ta Cuma namazı sırasında iki camiye düzenlenen terör saldırılarında hayatını kaybedenleri anmak için dün kentteki Hagley Park'ta toplandı.

Nur ve Linwood camilerindeki terör saldırılarında hayatını kaybeden 50 kişi için Christchurch'te düzenlenen anma programına farklı etnik köken ve inançtan yaklaşık 15 bin kişi katıldı. Anma törenine katılan çok sayıda gayrimüslim kadınının, geçtiğimiz hafta meydana gelen saldırılarda olduğu gibi Müslümanlara verdiği desteği göstermek için, bazıları Christchurch’teki Müslüman kadınlar tarafından üretilen başörtüler taktığı gözlendi. Başbakan Ardern dün, 29 Mart’ta ülke genelinde hayatını kaybedenler için bir anma töreni daha gerçekleştirileceğini açıklarken, hayatını kaybeden ve yaralananların çoğunluğunun göçmen ve mülteci olduğunu ifade etti.

Ardern yaptığı açıklamada, “Bu törenler, Yeni Zelandalıların şefkat, çeşitlilik ve birlikteliği önemsediğini göstermenin bir başka fırsatı. Bizler bu değerleri koruyacağız. Benzeri görülmemiş terör saldırının ardındaki bir hafta acı ve sevgi içinde geçti. Bu törenler, Yeni Zelandalıların açıklık ve çeşitliliğini göstermek için yeni bir fırsat olacak” dedi. Yeni Zelanda Başbakanı Ardern’in, saldırganı olayın hemen ardından terörist olarak nitelemesi ve saldırının ardından krizi yönetmesi nedeniyle hem ülkesinde hem de dünya kamuoyunda büyük destek görürken, ayrıca silah bulundurma yasalarını sıkılaştırması takdir topladı.

Öte yandan dün gerçekleştirilen anma töreni dua ile başlarken, ardından hayatını kaybedenlerin isimleri okundu. Terör saldırısında biri eski diğeri mevcut iki öğrencisini kaybeden Cashmere Lisesinin okul temsilcisi Okirano Tilaia, yaptığı konuşmada, "Karanlık karanlığı defedemez, bunu sadece ışık yapabilir. Nefret nefreti defedemez, bunu yalnızca sevgi yapabilir" dedi.

Anma töreninden saatler önce, Auckland’de binden fazla kişi, ırkçılık karşıtı bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşte üzerinde, ‘Mültecilerin yaşamasını önemsiyoruz’, ‘Mülteciler burada seviliyor’ ifadeleri yazılan pankartlar açıldı.

Ardern’e ‘Nobel’ ödülü verilsin’ kampanyası

Öte yandan, elektronik platformda Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern’e ‘Nobel’ ödülü verilmesini öneren iki kampanya, binlerce insan tarafından imzalandı. Birinci kampanya 16 bin 600 kişi tarafından imzalanırken ikinci kampanyaya da yaklaşık 3 bin kişi katılım gösterdi.

Jacinda Ardern Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilirse, 2019 ödüllerine aday gösterilme dönemi geçtiği için 2020'ye kadar beklemesi gerekecek. 37 yaşındaki Ardern, dünyanın en genç başbakanı sayılıyor.

15 Mart’ta meydana gelen 50 kişinin ölümüne ve 50 insanın yaralanmasına neden olan kanlı katliam, sükûneti ile tanınan ülkede şok etkisi yarattı. 2013 istatistiklerine göre 4.8 milyon nüfusa sahip ülkede Müslümanların oranı yüzde 1’in çok az üzerinde. Burada yaşayan Müslümanların çoğunluğu başka ülkelerde dünyaya geldi.

Ülkede hayatını kaybedenler için yas tutulurken, böyle bir saldırının bu barışçıl ülkede nasıl gerçekleştiğine dair hala kafalarda soru işaretleri bulunuyor.

Terör saldırısında kardeşi Mücamil Hakk’ı kaybeden Şehadet Hüseyin, cenazeyi Bangladeş’e götürmek için geçtiğimiz Cumartesi günü Yeni Zelanda’ya geldi. Hüseyin, Reuters’e yaptığı açıklamada, “Kardeşimin cesedini gördüğüm zaman hissettiklerimi anlatamam. Yıkıldım” ifadelerini kullandı.

Saldırı anında Nur Camii’nde olan Ferid Ahmed ise hayatta kaldı. Ancak söz konusu saldırıda eşi Hasene yaşamını yitirdi. Ahmed, dün başına gelen nedeniyle ona destek çıkan komşularını tek tek ziyaret ederek teşekkür etti. Ahmed, eşinin vefat haberini alan komşularından bahsederken “Hemen ağlayarak yanıma koştular. Gözyaşları döktüler” ifadelerini kullandı. Bunun müthiş bir destek olduğunu söyleyen Ferid Ahmed, “Bu, çok güzel bir destek ve sevgi ifadesiydi. Benim de onları sevdiğimi söylemem için bu fırsatı kullanmam gerektiğini hissediyorum” dedi.

Öte yandan, saldırıyı gerçekleştiren teröristin şehir dışında yüksek güvenlikli bir cezaevinde tutulduğu belirtildi. İlk kez 16 Mart’ta hâkim karşısına çıkarılan teröristin 5 Nisan’da yeniden mahkemeye çıkarılması planlanıyor.

Editörün Seçimi

Multimedya