​Netanyahu’dan Arap partilere, terörizmi destek suçlaması

​Netanyahu’dan Arap partilere, terörizmi destek suçlaması

Pazartesi, 25 Mart, 2019 - 15:30
Tel Aviv/Şarku’l Avsat
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail vatandaşlığına sahip Arap vatandaşlarını (1948 sınırları içerisinde yaşayan Filistinlileri) kışkırtarak, Arap partilerinin ‘terörizmi desteklediğini’ söyledi.

Netanyahu önceki akşam Kanal 12’ye verdiği röportajda, Benny Gantz’ın öncülüğündeki ‘Kahol Lavan’ Generaller Partisi Koalisyonunun sağcı ve milliyetçiler gibi göründüğünü belirterek, aslında teröristleri destekleyen Arap partilerle hükümet oluşturacaklarını söyledi.

Kahol Lavan ittifakı ise Arap partileri tarafından desteklenen bir hükümet oluşturmayı reddederken, Arap partileri de Filistin devletinin kurulmasına destek vermeyi reddettiği Gantz’ın seçim kampanyasında Filistinli yetkililerin suikastına ilişkin açıklamalar ve savaş övgüsü için koalisyona dâhil olmayacaklarını belirtti. Her ne kadar Netanyahu bunları iyi biliyor olsa da, sağcı seçmenler arasında ırkçılık duygularını pekiştirmek adına bu formüle başvuruyor.

Netanyahu 2015’te düzenlenen seçimleri kampanyalarda benzer teşvikler ile kazanmıştı. O dönem anketler Eski Adalet Bakanı ve Hatnua Partisi lideri Tzipi Livni ile İşçi Partisi Genel Başkanı İzak Herzog da seçimlere "Siyonist Kamp Partisi" (her birinin 24 sandalyesi bulunuyor) ile başa baş olduğunu gösteriyordu. Sosyal medyada yayınlanan kasette, yabancı taraflarca finanse edilen otobüste çok sayıda Arap seçmenin sandık başına gittiği ve amaçlarının sağı devirmek olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar bu kasetin savaştaki dönüm noktası olduğuna işaret ederek, çok sayıda sağcı seçmenin oy kullanmaya ikna olduğuna değindiler. Seçmenler aşırı sağcı parti yerine Likud Partisi’ne başkanlık eden Netanyahu’ya oy verdiler. Seçim sonuçlarında Likud, 30 sandalyeye sahip olurken, Yahudi Evi 12 sandalyeden 8’e, Avigdor Liberman’ın partisi ise 8’den 6’ya düştü.

Mevcut seçim kampanyasında Netanyahu ve diğer aşırı sağ partiler, Arap partilerini kışkırtma eğilimindeler. Bu partilerin Knesset'te 13 sandalye ile temsil edilen "Ortak Arap Listesi"nin kaldırılmasına katkıda bulunacağı söylenenler arasında. Anketler, Ortak Arap Listesi’nin 7 ila 12 sandalye alacağını gösteriyor.

Editörün Seçimi

Multimedya