​Ürdün Kralı, Romanya ziyaretini iptal etti

​Ürdün Kralı, Romanya ziyaretini iptal etti

Pazartesi, 25 Mart, 2019 - 15:30
Ürdün Kralı 2. Abdullah (AP)
Amman/Şarku’l Avsat
Ürdün Kralı 2. Abdullah, Romanya Başbakanı Viorica Dancila'nın ülkesinin Tel Aviv'de bulunan İsrail Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacaklarını açıklaması sebebiyle Romanya ziyaretini iptal etti.

Ürdün Kraliyet Divanı'ndan yapılan açıklamada, Kral Abdullah’ın, “Romanya Başbakanı Dancila'nın ülkesinin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacakları şeklindeki açıklamasının ardından, bugün başlaması planlanan Romanya ziyaretini Kudüs'e destek için iptal etme kararı aldı" ifadelerine yer verildi.

Avrupa Birliği'nde (AB) dönem başkanlığını yürüten Romanya’nın gündeminde ise hala Ürdün Kralı’nın Romanya Başbakanı ve parlamentodaki yetkililerle görüşmesi yer alıyor. Romanya Başbakanı Viorica Dancila açıklamasında, Ürdün Kralı 2. Abdullah’ın Romanya ve Ürdün’ün ev sahipliğini yapacağı Akabe toplantılarına katılacağını söyledi.

Ziyaretin yanı sıra, Ürdün ve Romanya hükümetlerinin, her iki ülkede de özel sektörden temsilcileri bir araya getiren bir iş forumu organize etmenin yanı sıra birçok alanda anlaşma ve mutabakat zaptı imzalamaları bekleniyordu.

ABD'nin başkenti Washington'da Amerika-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi'nde (AIPAC) yıllık konferansında konuşan Dancila, ülkesinin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma sözü verdi. Romanya Başbakanı’nın kararı AB politikalarına aykırı iken ülkenin Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Dancila’nın kararını reddetti. Iohannis yaptığı açıklamada,  Başbakan Dancila'nın Romanya'nın Tel Aviv büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını reddederek, "Başbakan, dış politikadaki özellikle de Kudüs ile ilgili cehaletini kanıtladı" dedi.   

Başbakan konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Ülkemde anayasaya bağlı tüm mercilerle bir karar aldıktan sonra size bu haberi vermekten dolayı oldukça mutluyum. Romanya'nın başbakanı olarak büyükelçiliğimizin Kudüs'e taşınması için öncülük edeceğim" ifadelerini kullandı.

Editörün Seçimi

Multimedya