İsrail’den ‘Demir Kubbe’ açıklaması

İsrail’den ‘Demir Kubbe’ açıklaması

Pazartesi, 25 Mart, 2019 - 15:15
​Demir Kubbe sistemi içinde bulunan bir füze bataryası (Wikimedia)
Tel Aviv/Şarku’l Avsat
İsrail, ‘Demir Kubbe’ hava savunma sisteminin, Gazze Şeridi’nden fırlatılan ve Tel Aviv yakınlarında bir eve düşen füzeyi önlemede başarısız olma sebebinin sistemin açık olmamasına bağladı.

Haaretz gazetesinin bir istihbarat kaynağına dayandırarak verdiği haberine göre, ordu Gazze Şeridi’nden bir füze fırlatıldığını tespit etti ancak ‘Demir Kubbe’ hava savunma sisteminin bu füzeyi engellemek üzere aktive olmaması herkesi şaşırttı. Haberde, “İsrail ordusu bu bölgede bir saldırı beklemiyordu. Bu nedenle ‘Demir Kubbe’ hava savunma sistemi aktifleştirilmemişti” ifadeleri kullanıldı.

Ancak askeri kaynakların ifadelerin dayanarak medyada yer alan haberlerde, ‘Demir Kubbe’ hava savunma sisteminin görevini yerine getirememesi konusunda kapsamlı ve derinlemesine bir soruşturma yapılacağı bildirildi.

Haaretz, ilk tahminlere göre füzenin Gazze Şeridi’nin güneyinden fırlatıldığını ve Tel Aviv'in kuzeyinde yer alan Mişmeret bölgesinin yakınındaki bir eve düşmeden önce 100 kilometrelik bir mesafeyi kat ettiğini de kaydetti.

Editörün Seçimi

Multimedya