​Arap Koalisyonu, Yemen’deki çocukları korumak için BM ile bir mutabakat zaptı imzaladı

​Arap Koalisyonu, Yemen’deki çocukları korumak için BM ile bir mutabakat zaptı imzaladı

Pazartesi, 25 Mart, 2019 - 13:30
Yemen’de Meşru Hükümeti Destekleme Koalisyonu (Arap Koalisyonu) Komutanı Tuğgeneral Fahad bin Türki, BM temsilcisi ile anlaşma imzalarken (SPA)
Riyad/Şarku'l Avsat
Yemen’de Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu (Arap Koalisyonu) Komutanı Tuğgeneral Fahad bin Türki, bugün Riyad’da Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin silahlı çatışmalarda çocuklar konusundaki özel temsilcisi Virginia Gamba ile Yemen'deki silahlı çatışmalardan etkilenen çocukların korunması konulu mutabakat zaptı imzaladı.

Tuğgeneral, Arap Koalisyonu ve BM arasında imzalanan mutabakatın insani değerlere önem verdiğini ve her iki tarafın çocukların korumasını arttırma konusundaki hedefleri gerçekleştirmeye odaklanacağını ifade etti. Fahad bin Türki, “Bu olay, geliştirmek istediğimiz soylu bir hedef için Arap Koalisyon üyelerinin BM ile birlik olmasının bir sonucudur” dedi.

Fahad bin Türki, İran tarafından desteklenen Husi milislerin çocukları zorla silah altına alarak çatışma bölgelerinde ön saflara yerleştirdiğine dikkati çekti. Yemen'deki çocuk askerler için bir rehabilitasyon projesinin olduğunu belirten Türki, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi’nin, Husiler tarafından silah altına alınan Yemen'in farklı bölgelerinden 2 bin çocuğun rehabilitasyonunu üstlenirken, bu süreçte çocukların psikolojileri, eğitimleri, ailelerine alışma ve çevreye uyumlarını yakından takip ettiğini söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya