​Hama’da sarin gazı kullanıldığı öne sürüldü

​Hama’da sarin gazı kullanıldığı öne sürüldü

Pazartesi, 25 Mart, 2019 - 11:00
Fotoğraf (ARŞİV - İHA)
Londra/Şarku’l Avsat
Suriye resmi medyası, rejimin elindeki Hama şehrindeki bir hastaneden alınan bilgiye göre muhalif savaşçıların bir köyü bombalamasından sonra solunan zehirli gaz sebebiyle 21 kişinin boğulma tehlikesi yaşadığını aktardı. İnsan Hakları Gözlemevi, eş zamanlı olarak yaptığı açıklamasında boğulmaların bombalama veya gaz zehirlenmesi sonucu olup olmadığına dair henüz net bir bilgi olmadığını duyurdu.

Gözlemevi, 21 kişinin boğulma belirtileri ile hastaneye getirildiğini ancak bunun bombalama sonucu oluşan kimyasallardan mı, dumandan veya gazdan mı kaynaklandığının bilinmediğini belirtti. Skaylbiye Devlet Hastanesi Müdürü, Suriye Arap Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada saldırının Hama kırsalının kuzeyindeki Rasif köyünde meydana geldiğini ve hastanede oksijen maskeleri takmış halde yatan insanların fotoğraflarının yayınlandığını bildirdi.

Söz konusu bölge, Suriye rejimi ile kuzey batıdaki muhalif güçlerin ana kalesi arasında kalan cephe hattının yakınında bulunuyor. Rusya ve Türkiye’nin ateşkes kararına rağmen ordunun son haftalarda bölgedeki saldırıları artmış durumda. İngiltere merkezli Gözlemevi, cuma ve cumartesi günleri, muhaliflerin kontrolü altında olan bölgeye düzenlenen hava saldırısında 4’ü çocuk 15 kişinin öldüğünü, 25 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), Suriye iç savaşında birkaç kez sarin ve klor gazı kullanıldığını doğruladı.

2015-2017 yılları arasındaki gaz saldırılarının sorumlusunun kim olduğunu belirlemek üzere Birleşmiş Milletler (BM) ve (OPCW) ortak bir ekip atamıştı. Örgüt, Suriye hükümet güçlerinin söz konusu iki gazı defalarca kullandığını, DEAŞ’in de hardal gazı ile saldırı düzenlediğini açıklamıştı.

Örgüt, rejimin elindeki Halep’te kasım ayında düzenlenen ve yaklaşık 100 kişinin yaralanmasına sebep olan gaz saldırısını soruşturmayı sürdürüyor. Şam ve müttefiki Rusya, saldırıdan muhalifleri sorumlu tutuyor.

Editörün Seçimi

Multimedya