​Mısır Fetva Kurumu terör örgütlerine ait 13 kitabı yasakladı

​Mısır Fetva Kurumu terör örgütlerine ait 13 kitabı yasakladı

Pazartesi, 25 Mart, 2019 - 11:00
Kahire/Velid Abdurrahman
Mısır Fetva Dairesi, aşırılıkçı düşünceleri barındıran 13 kitabın piyasada dolaşımının artması nedeniyle yasaklandığını duyurdu. Mısır Müftü Danışmanı İbrahim Necm, tekfir gruplarının dayandığı bu kitap listesine başka kitap listelerinin de ekleneceğini ve söz konusu kitapların çok yaygın olduğunu belirterek, Mısır Fetva Dairesi’nin bu duruma el attığını ifade etti.

Necm dün yaptığı açıklamada, Mısır hükümetinin terör örgütü kabul edilen Müslüman Kardeşler ile DEAŞ gibi örgütlerin kitaplarını takip ettiğini söyledi. Bu kitaplara bağlı 93 internet sitesinin olduğunu da sözlerine ekleyen Necm, bu yayınların sadece yasaklanmakla kalmayıp gerekli cevabın verileceğini belirtti.

Mısır Fetva Dairesi, daha önceki bir çalışmasında DEAŞ ve Müslüman Kardeşler’in “halifelik”,”hakimiyet”,”cahil toplum” gibi kavramları kullanarak insanları saflarına çekmeye çalıştığını ortaya koymuştu. İslam ve Müslümanların zaferi gibi düşüncelerin özellikle gençlerin dikkatini çektiğini dile getiren Necm, bu düşüncelerin içinde yıkım olduğunu ve İslam’ın bu düşüncelerden uzak olduğunu belirtti.

Mısır Müftü Danışmanı İbrahim Necm, El Kaide ve DEAŞ gibi örgütlerle yüzleşmek için ilk önce kurucusu Hasan el-Benna olan Müslüman Kardeşler’in fikir ve projelerinin iyi anlaşılması gerektiğini söyledi. Örgütün teorisyeni Seyyid Kutub’un ise ölümcül fikirleriyle bu görüşleri daha da ileri götürdüğünü ifade etti.

Fetva Dairesi, “Bir Medeniyet Projesi” kapsamında içinde aşırılık bulunan 400 kitabı inceleme altına alırken, bu çalışma kapsamında terör örgütlerinin beslendiği kitapların araştırılmasına devam edilecek.

Editörün Seçimi

Multimedya