Hamaney, Şükrü, Cüheyman ve afyonlaşmış hayaller

Hamaney, Şükrü, Cüheyman ve afyonlaşmış hayaller

Pazartesi, 25 Mart, 2019 - 08:30
Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar
İranlı deneyimli gazeteci-yazar Emir Tahiri, Şarku’l Avsat gazetesindeki son yazısında İran’ın tuhaf siyasi rejimini yönetenlerin zihinlerine yerleşen afyonlaşmış hayallerle alay etti.

Bunu şu ifadelerle kanıtladı. Mart ayı içerisinde İran dini lideri Ali Hamaney, dünyayı işgal edemeyeceğini düşündüğü eski İslam medeniyetinin yerini alması ve Gâib İmam’ın geri dönüş hazırlığı için ‘Yeni Uluslararası İslam Medeniyeti’ kurmaya çağıran bir açıklama yaptı.

Bu, dini lider Hamaney’in düşünceleriydi. Fakat Emir Tahiri’nin Müslümanların Kissinger’inden alıntı yaparak açıkladığı şu ironi metinle birlikte kara mizah, doruk noktaya ulaşıyor.

Devrim Muhafızlarının önde gelen teorisyeni Dr. Hasan Abbasi, İran rejimine göre müzakere yapılacak tek konunun ABD’nin çöküşü olmayacağını, aksine “Washington’daki Beyaz Saray, basit bir camiye mi yoksa bir Hüseyniye’ye mi dönüşecek?” konusunun da asıl mesele olacağını düşünüyor.

Bu afyonlaşmış hayaller, Humeyni rejimiyle sınırlı değil. Hasan el-Benna’dan başlayarak siyasal İslam liderlerinin nezdinde değişmeyen bir hülya ve âdete dönüştü. Benna, cemaatin takipçilerine zaferin yaklaştığını ve ‘uluslararası reform’ çağının girdiğini müjdeledi. Seyyid Kutub’un öğrencisi 8’inci rehber Veteriner Hekim Muhammed Bedii, uluslararası reform düşüncesini açık bir şekilde dile getirdi. Filistinli Takiyyüddin en-Nebhani’nin Kurtuluş Partisi’nin de hayalleri var. Kurtuluş Partisi’nin takipçilerinden olan Muhammed el-Massari, 1950’lerden günümüze kadar İslam Hilafeti’nin doğuşu için her zaman yeni bir tarih belirliyordu.

Dr. Ammar Ali Hasan, Al-İttihad gazetesindeki yazısında, 1993 yılında kendisiyle yapılan bir röportajda Tekfir ve Göç Örgütü’nün liderlerinden Vahid Osman’la ilgili dikkat çekici şu açıklamalarda bulunuyor:  “Müslüman Cemaatin İmamı Şükrü Mustafa, ‘Biz, yeryüzünü miras alana kadar yeryüzünde zayıf kalmaya devam edeceğiz. Zalim komünist imparatorluğun sonuyla ilgili müjdeler ortaya çıktı. ABD ve Avrupa’nın birbirlerini yok etmesini bekliyoruz. Biz de İslam’a yardım etmek ve İslam’ı dünyaya yaymak için at ve mızraklarla saldıracağız’ dedi.”

1979 yılında kendi grubuyla birlikte iki haftalığına Kâbe’yi işgal eden Cüheyman’ın mesajlarını okuyanlar, zaferin yaklaştığına dair pek çok hayal ve hurafeyle karşılaşacaktır. Hadis-i şerifleri özellikle kendi cemaatinin lehine kullandığını göreceklerdir.

Ali Hamaney ve Müslümanların Kissinger’i Abbasi ile Bedii, Şükrü Mustafa ve Cüheyman arasında herhangi bir fark bulunmuyor. Tek fark, Hamaney’in sadece büyük bir devlete sahip olmasıdır.

DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya