​Irak’ta feribot faciası sonrası Musul Valisi görevden alındı

​Irak’ta feribot faciası sonrası Musul Valisi görevden alındı

Pazartesi, 25 Mart, 2019 - 08:00
Bağdat/Fadıl En-Nişemi
Irak'ta en az 120 kişinin yaşamını yitirdiği, onlarcasının halen kayıp olduğu feribot faciası sonrasında Musul Valisi ve iki yardımcısı görevden alındı.

Irak Parlamentosunda önceki gün düzenlenen oturumda, Dicle Nehri’nde kapasitesinin beş katı sayıda yolcu alan bir feribotun alabora olması ve en az 120 kişinin yaşamını yitirmesinde ihmali olduğu gerekçesiyle Musul Valisi Nevfel el-Akub ve iki yardımcısı oy çokluğuyla görevden alındı.

Abdulmehdi, faciadan bir sonraki gün parlamento başkanına yazdığı ve başbakanlığın internet sitesinde yayınlanan mektupta, “Sorumluluğun yerine getirilmesinde kusur ve ihmal olduğu gayet açık. Kamu parasının israfını ve görevin istismarını kanıtlayan soruşturma delillerinin mevcut olması nedeniyle vali ve yardımcılarının görevden alınmasını öneriyoruz” ifadelerine yer vermişti.

Sadikun bloğundan dava tehdidi

Asaib Ehl El Hak'a bağlı Sadikun bloğu, olayın meydana gelmesinde Asaib’i suçlayan çevreleri dava açmakla tehdit etti.

Asaib Ehl El Hak bloğu üyesi Adnan Feyhan, “Musul halkının çektiği acılar üzerinden çıkar sağlayan bazı politikacıların feribotun batmasından sonra ortaya çıktıkları görülüyor. Bu toprakları nezih kanlarıyla özgürleştirenlere ithamda bulunarak mezhepsel kinlerini ifşa ettiler” diye konuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya