Suudi Arabistan, insani çalışmalarda dünya lideri

Suudi Arabistan, insani çalışmalarda dünya lideri

Cumartesi, 23 Mart, 2019 - 10:15
KSRelief Genel Sekreteri Dr. Abdullah Rebia
Riyad/ Şarku'l Avsat
Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) Genel Sekreteri Dr. Abdullah Rebia, Şili’nin başkenti Santiago’da düzenlenen, Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika’dan 57 ülkeyi temsilen 650’den fazla ünlü doktorun katıldığı, Uluslararası Endoskopik Laparoskopik Cerrahi Kongresi’nde Suudi Arabistan’ın insani ve tıbbi çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Rebia konuşmasına, Riyad’ın ‘2030 Vizyonu kapsamında’ bilim ve tıp alanlarında büyük ilerleme kaydettiğini belirterek başladı ve Suudi Arabistan’ın her zaman muhtaç ülkelere yardım eli uzattığına vurgu yaptı.

KSRelief Genel Sekreteri, 79’dan fazla ülkeye yardım ulaştıran ülkesinin insani çalışmalarda dünyada ilk sıralarda yer aldığını söyledi. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın talimatıyla kurulan KSRelief’in 2015 yılının Mart ayında beri 44 ülkeye ulaştığına dikkat çekti.

Husi milislerin ihlalleri nedeniyle zor insani şartlara sahip olan Yemen, yüzde 61.37 oranıyla bu ülkeler arasında başta yer aldı.

Rebia, başta Husi milisleri tarafından silah atına alınan çocuklar için bir rehabilitasyon merkezi olmak üzere ülkeye çok sayıda yardım hizmeti sunulduğuna dikkat çekti. Rebia ayrıca Yemen’deki Masam Projesi (Mayınsız Hayat) kapsamında yaklaşık 50 bin mayının temizlendiğini ifade etti.

Editörün Seçimi

Multimedya