Yeni Zelanda şehitleri için Mekke ve Medine’de gıyabi cenaze namazı kılındı

Yeni Zelanda şehitleri için Mekke ve Medine’de gıyabi cenaze namazı kılındı

Cumartesi, 23 Mart, 2019 - 08:00
Mekke-Medine/Şarku’l Avsat
Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi'de Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde geçen hafta Cuma namazı sırasında iki camiye düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenler için dün gıyabi cenaze namazı kılındı.

Mescid-Haram’daki namaz, Şeyh Dr. Mahir el-Muaygıli tarafından kıldırılırken,  Mescid-i Nebevi'deki namaz ise Şeyh Abdullah el-Buaycan tarafından kıldırıldı. Cenaze namazının ardından yapılan duada Yeni Zelanda’da hayatını kaybedenler için dua edilerek, ailelere sabır yaralılara ise acil şifa dilendi.

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanı Şeyh Dr. Abdurrahman es-Sudeysi, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın İslam ve Müslümanların meselelerine her zaman öncelik verdiğini ifade etti.

Suudi Arabistan’ın Yeni Zelanda Büyükelçisi Abdurahman Es- Suhaibani, Christchurch'teki terörist tarafından hedeflenen El-Nur Camii bahçesinde,  Dünya İslam Birliği (Rabıta) üst düzey yetkilileri ve birçok İslam ülkesinden delegenin katılımıyla Cuma namazı kıldırdı.

Suudi Arabistan tarafından yapılan açıklamada, Yeni Zelanda’da camilere gerçekleştirilen terörist saldırının dinler ve bir arada bulunma değerleri tarafından tanınmadığı belirtilerek, bu tarz olayların herkes tarafından kınanması gerektiği belirtildi. Açıklamada terörizmin tüm insanlık tarafından reddedildiği aktarıldı.

Editörün Seçimi

Multimedya