Lübnan'da Nizar Zaka’nın adaylığı kabul edilmedi

Lübnan'da Nizar Zaka’nın adaylığı kabul edilmedi

Cumartesi, 23 Mart, 2019 - 06:45
Nizar Zaka
Beyrut/Şarku’l Avsat
Lübnan İçişleri Bakanlığı Siyasi İşler ve Mülteciler Genel Müdürü Fatin Yunus, Tahran’da hapis yatan mühendis Nizar Zaka’nın Trablus’tan adaylığının reddedildiğini açıkladı.

Zaka, Tahran’da Evin hapishanesinden gönderdiği mektupta Trablus’ta alt meclis için yapılacak seçimlerde boş olan Sünni koltuğu doldurmaya aday olduğunu söyledi. Lübnanlı bir mühendis olan Zaka, birkaç yıl önce resmi bir davete icabet ederek Tahran’a gitmiş ve orada tutuklanmıştı. Serbest bırakılmasıyla ilgili tüm girişimler şu ana kadar sonuçsuz kaldı.

Zaka’nın adaylığının reddedilmesi konusunda açıklama yapan Yunus, “Seçim yasasının 45. maddesine göre adaylığını koyan herkesin şahsen müracaat etmesi gerektiğini” söyledi.

Zaka, geçen hafta yazdığı mektubunda, “Ben sıradan bir Lübnan vatandaşıyım. Devletim beni zamanın gaddarlığına bıraktı. Dört yıldır bir kabirde farelerin arasında yaşıyorum. Ey Lübnan halkı siz de yoksunluk ve fakirlikle, elem ve acıyla zamanın acımasızlığına uğruyorsunuz. Oy sandığında cevabınınız güçlü ve şok edici olsun” ifadelerine yer verdi.

Editörün Seçimi

Multimedya