​ABD, Kudüs Gücü’nü terör listesine eklemek için harekete geçti

​ABD, Kudüs Gücü’nü terör listesine eklemek için harekete geçti

Perşembe, 21 Mart, 2019 - 14:45
Washington/Elie Yusuf
ABD Dışişleri Bakanlığı, Başkan Donald Trump yönetimi içinde İran Devrim Muhafızları'nın yurt dışı kolu olan Kudüs Gücü ve diğer Iraklı Şii milislerin terör listesine alınması konusunda ihtilaf olduğunu iddia eden haberler hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, terör listesine eklenecek yeni kişi ve kurumları belirlemesi için zorlandığını söylerken, bu adımın Trump ile ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton tarafından desteklendiği öne sürülüyor.

Dışişleri Bakanlığı, Pompeo'nun bu hafta çıktığı Ortadoğu gezisinde bu konu hakkındaki ciddi görüşmelerin sürdüğünü ve kararın yakında açıklanacağını belirtti.

Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü de, New York Times gazetesinde yer alan, Pentagon ve CIA yetkililerinin, Irak’ta sayıları 5 bin 200’ü bulan ABD birliklerinin güvenliğinden endişe ederek, Kudüs Gücü ve Iraklı milislerin terör grubu olarak sınıflandırılmasına karşı olduklarını öne süren haberi reddetti.

El-Hurra kanalında yer aldığına göre Pentagon Sözcüsü, “Iraklı milisler veya İran Kudüs Gücü hakkında verilebilecek herhangi bir karar konusunda hiçbir çekincemiz yok. Bu grupların davranışlarını ele almakta kararlıyız” diye ekledi. 

New York Times gazetesi, Pompeo'nun Ortadoğu turundan önce İran Devrim Muhafızları’nın yurt dışı kolu olan Kudüs Gücü'nün yanı sıra bazı Iraklı Şii milisleri yabancı terör örgütleri olarak sınıflandırmayı planladığını iddia etmişti.

Editörün Seçimi

Multimedya