Irak, batı sınırının güvenliğini sağlamanın yollarını arıyor

Irak, batı sınırının güvenliğini sağlamanın yollarını arıyor

Perşembe, 21 Mart, 2019 - 13:30
​Bağdat/ Hamza Mustafa
Irak, terörle mücadele konusunda ABD’den destek almaya devam ediyor. Ortak Kuvvetler Komutanlığı da Suriye’nin doğusundaki Baguz ve Irak’ın batısındaki Sincar’da meydana gelen çatışmalar sonrasında batı sınırını bekleyen Irak kuvvetlerinin olası bir acil durumla mücadele etmek üzere hazır beklediğini duyurdu.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Abdulmehdi’nin ofisinden yapılan açıklamaya göre görüşmede Bağdat ve Washington arasındaki ortaklık ilişkiler ele alındı. Açıklamada ABD’nin Irak hükümetinin Irak’ı yeniden kalkındırma çalışmalarının yanı sıra DEAŞ kalıntılarını ortadan kaldırma çabalarına destek vermeye devam edeceğini vurguladığı belirtildi.

Açıklamaya göre Pence, Abdulmehdi’nin dini azınlıkların hakları ve Ezidiler ile ilgili durumun takip edilmesi ve kurtarılan bölgelerin restorasyonu ile tüm mültecilerin ülkelerine gönderilmesi için gösterdiği çabaya övgüde bulundu.

Irak Savunma Bakanlığı, DEAŞ’ın Suriye - Irak sınırındaki Deyrizor’un Baguz bölgesinde “can çekiştiğini” vurguladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Kuvvetlerimiz, durumu yakından takip ediyor. Herhangi bir acil durumda müdahale etmek üzere teyakkuzda bekliyor. Sınırlarımız, onu aşmaya çabalayan herkesin mezarı olacak. Çeşitli düzeylerdeki askerlerimiz ve subaylarımız, Suriye sınırında herhangi bir güvenlik ihlali durumunda uygulayacakları emirleri ve talimatları aldı.”

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi de düzenlediği haftalık basın toplantısında şunları söyledi:

“Suriye- Irak sınırındaki durumun değerlendirmesini yaptık. Orada halen şiddetli bir savaş sürüyor. Baguz savaşı birkaç güne kadar sona erecek. Irak tüm gücüyle sınırı kontrol altına almaya çalışıyor. Bölgenin güvenliğini sağlamak ve DEAŞ’ın Irak’a geçmesini engellemek adına önlemler alındı.”

Güvenlik uzmanı Fadıl Ebu Rağif, Şarku'l Avsat’a konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Baguz savaşı öncesi ve sonrası için planlar bulunuyor. Bu planlar, birkaç gün önce Suriye’de gerçekleştirilen üçlü toplantının ardından yapıldı. Amaç, istihbarat ve bilgi çabalarının geliştirilmesi için zayıf alanları güçlendirmek. Ayrıca toprak engeller inşa edilerek güçlendirilecek, bazı kısımlar yeniden şekillendirilecek. Ninova ve Anbar’ın batısındaki gruplara güvenilecek ve koruman hat sıkılaştırılacak. Ayadiyah bölgelerinin yanı sıra Anbar, Hadar ve Kayravan’daki çöl bölgeleri de güçlendirilerek koruma altında tutulacak.”

Ulusal Güvenlik Konseyi, Suriye-Irak sınırındaki güvenlik durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ulusal Güvenlik Uzmanı Dr. Hüseyin Alavi, Şarku'l Avsat’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“DEAŞ tehlikesi ortadan kalktı. Ancak örgütten geriye kalanlardan gelebilecek tehlikeler var. Dolayısıyla Irak kuvvetlerinin ve sivil kurumların yeni misyonu oluşan nefretle savaşmak ve kalıntıları temizlemektir. Sincar bir buluşma ve meydan okuma noktası. Sincar’ın mirası yeniden imar için bir fırsattır. Sincar kuvvetleri Irak için bir tehlike oluşturuyor.  Ancak gelecekte Türk hükümetiyle iş birliği yapılarak bu tehdidi ortadan kaldırmak gerekecek.”

Editörün Seçimi

Multimedya