​Demokratlara bombalı paket gönderen ABD’li suçunu itiraf edecek

​Demokratlara bombalı paket gönderen ABD’li suçunu itiraf edecek

Perşembe, 21 Mart, 2019 - 13:00
Cesar Sayoc (AP)
Washington/Şarku'l Avsat
Geçtiğimiz Ekim ayında ABD’deki bazı Demokratlara bombalı paket gönderen ABD Başkanı Donald Trump destekçisi Cesar Sayoc, bugün New York’ta federal mahkeme karşısına çıkacak. Hakkında 30 ayrı suçlama bulunan Sayoc’un suçunu itiraf etmesi bekleniyor.

57 yaşındaki Cesar Sayoc’un itiraf etmesi beklenen suçlar açıklanmasa da hepsinin Florida’daki bir posta ofisinden Trump’a muhalif tanınmış kişilere 16 bombalı paket göndermekle ilgili olduğu belirtildi. Söz konusu paketlerden CNN televizyon ağının Manhattan’daki ofisine de gönderilmişti. Macar asıllı Amerikalı milyarder iş adamı George Soros, eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, eski ABD Başkanı Barack Obama, eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Oscar ödüllü aktör Robert De Niro, Senatör Cory Booker ve Kamala Harris, paket gönderilen isimler arasında bulunuyor.

Yetkililerin paketler hakkında araştırması sürerken, istenilen adreslere ulaşamayan paketlerden hiçbiri patlamadı.

Geniş çaplı bir operasyon sonucunda 26 Ekim’de Florida’da gözaltına alınan Sayoc’un Demokratları hedef alması, ABD ara seçimleri kampanyasındaki gerginliğin artmasına neden oldu. Suçlunun itirafta bulunması, ceza indirimine gidilmesini sağlayabilir.

Cumhuriyetçi bir vatandaş olan Sayoc’un çok sayıda sabıkası bulunuyor. Sayoc’un, Florida’da yakalandığı sırada Trump destekçisi ve Demokrat karşıtı afişlerle kaplı bir kamyon sürdüğü bildirildi.

Editörün Seçimi

Multimedya