Sudan Meslek Grupları Birliği'nden protesto çağrısı

Sudan Meslek Grupları Birliği'nden protesto çağrısı

Perşembe, 21 Mart, 2019 - 12:00
​Hartum/ Ahmed Yunus
Sudan Meslek Grupları Birliği (SPA), Başkent Hartum ve birçok şehirde protesto çağrısı yaptı.

Başkent Hartum ve diğer bazı şehirler, Sudan Meslek Grupları Birliği (SPA) destekçilerinin çağrılarıyla yeni gösterilere tanık oluyor. Muhalefetteki Nida Sudan İttifakı da rejimi devirmek ve vatanı inşa etmek amacıyla Özgürlük ve Değişim Bildirgesi’ni geliştirme çağrısı yaparak, Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in istifası konusunda kararlı olduklarını vurguladı.

Özgürlük ve Değişim Güçleri, 20 Mart’ta düzenledikleri basın açıklamasında, başkent Hartum’da ve el-Cezire Eyaleti’nin yönetim merkezi olan Vad Medeni de dahil birçok şehirde bugün (21 Mart) yapılması planlanan gösteri programı hakkında bilgi verdi. 4 aydır devam eden gösterilerin bugünkü gündemine göre Hartum’daki gösteri alayı, el-Prairie, Cibrat, el-Sahafat, el-Kalaklat, Cenub el-Hizam gibi alaylar da dahil 7 bölgeden hareket edecek.

Omdurman alayı da Ebu Ruf, Vad Nubavi, Abbasiye, Sevrat, Morada, el-Mehdiye gibi alanlardan hareketlerine başlayacak. Kuzey Hartum alayı ise el-Usra, el-Muessese, el-Kilo, Şambat, el-Şabiye, el-Halfaya ve el-Danaklah gibi bölgeleri kapsayacak.

Öte yandan Sudan’ın batısındaki el-Ebyad ve güneyindeki Sennar eyaletlerinde de gösteri düzenleneceği ifade edildi. Söz konusu “programlanmamış” gösterilerin öğleden sonra başlaması bekleniyor.

Diğer taraftan hükümete yakın “el-İntibaha” gazetesinin aktardığına göre eski Maliye Bakanı Ticani el-Tayyib, dört aydır devam eden protestoların maliyetinin, 2019 bütçesini tehdit ederek, 24 bin sterline ulaştığını vurguladı.

Fransa’nın başkenti Paris’te de muhalefetteki Nida Sudan İttifakı, rejimin devrilmesini sağlayacak halk devrimi seçeneğine ve yıllar önce Addis Abada’da Sudan hükümeti ile imzalanan Afrika “yol haritasından” çekilme seçeneğine bağlı olduklarını açıkladı. İttifak, Özgürlük ve Değişim Bildirgesi’nin “rejimin devrilmesi ve vatanın inşası” doğrultusunda geliştirilmesi çağrısı yaparak, Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in istifası ve ülkedeki demokratik düzenlemelerin yapılması konusunda kararlı olduklarını vurguladı.

Siyasi partiler ve silahlı hareketlerden oluşan muhalif ittifak, Paris’te iki günlük bir toplantı sonrasında bir sonuç bildirgesi yayınladı. Bildirgede, “savaş, barış ve adalet sorunlarının geçiş düzenlemeleri kapsamında ele alınması gerektiği” ifadelerine yer verildi. Silahlı hareketler de rejim ile müzakereleri durdurma kararı aldıklarını belirterek, herhangi bir diyalog girişimini de reddettiklerini vurguladı. Bu çerçevede diyaloğun, halk temsilcilere devredildiği ifade edildi.

Müttefik güçler de Sudan silahlı kuvvetlerinin, rejim yılları boyunca sistematik olarak bir yıkım sürecine maruz kaldığını belirtti. Aynı şekilde düzenli güçlerin, tüm Sudanlıları içeren profesyonel kuruluşlar olduğu vurgulandı.

Müttefik güçler, İslami kanata atıf yaparak Sudan devriminin dışlayıcı bir gündeme değil, aksine dışlama ve totaliterliğe karşı bir gündeme sahip olduğuna dikkati çekti. Bu çerçevede gelecekte bir vatan inşa etmenin ülkenin tüm oğul ve kızlarının ortak çabalarını gerektirdiği ifade edildi.

Muhalifler, yurtdışındaki Sudanlılara da sokaklara destek vermek ve rejime karşı olmak için iktidara medyan okuma çağrısında bulundu.

Nida Sudan İttifakı; Sadık el-Mehdi liderliğindeki Milli Ümmet Partisi, Sudan Kongre Partisi, Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey örgütü (SPLM-N), Minni Arcua Minavi’nin başkanlık ettiği Sudan Kurtuluş Hareketi ve Cibril İbrahim başkanlığındaki Adalet ve Eşitlik Hareketi başta olmak üzere siyasi, sivil ve silahlı kuvvetlerden oluşuyor.

İttifak, bazı siyasi ve sivil güçlerin yanı sıra SPA ve Muhalif Birlik Koalisyonu ile Özgürlük ve Değişim Bildirgesi’ni imzaladı. Bildirgeyi imzalayan taraflar, 4 aydır devam eden protesto gösterilerine de öncülük ediyor.

Editörün Seçimi

Multimedya