​Husilerin zorla savaştırdığı çocuklar rehabilite ediliyor

​Husilerin zorla savaştırdığı çocuklar rehabilite ediliyor

Perşembe, 21 Mart, 2019 - 12:00
Riyad-Ma’rib/Şarku’l Avsat
Suudi Arabistan sponsorluğunda Husiler tarafından zorla silah altına alınarak savaştırılmış çocukların rehabilitasyonu programındaki bir grup çocuk mezun oldu ve Husilerin çocuklar üzerinde yarattığı yıkıcı etkilerden kurtarılması kutlandı.

Öte yandan, Suudi Arabistan yardım konvoyları Yemen’in tüm illerinde dağıtılmak üzere dün Yemen sınırından geçirildi.

Kral Selman Yardım Merkezi, Ma’rib’te Husiler tarafından zorla militan yapılmış çocukların rehabilitasyonu çalışmalarında bir grup çocuğun rehabilite edilmesini kutladı.

45 gün süren programdan yararlanan çocuklar Merkeze teşekkür ederek psikolojik ve sosyal açıdan rehabilite edilmelerinden dolayı duydukları mutluluğu dile getirdiler. Merkez, törenin sonunda 27 çocuğa takdir ve teşvik ödülleri verdi. 9- 10 aşamalı rehabilitasyon programıyla Yemenli 80 çocuğa daha ulaşmak istendiği belirtildi.

Öte yandan Kral Selman Yardım Merkezi Yemen’in el-Cevf kentinde 100 aileye yönelik yaşam becerilerini arttırma amaçlı kurslar düzenlemeye devam ediyor. Burada kursiyerlerin küçük projeleri destekleniyor ve el sanatlarının korunmasına dair kurslar düzenleniyor.

Kurslar, Suudi Arabistan’ın Yemen’deki geçim koşullarını iyileştirmek için eğitim ve mesleki iyileştirme programının bir parçası.

Dün, içinde gıda, ilaç ve konut malzemeleri taşıyan 22 tır Vedia sınır kapısından geçerek Yemen’e ulaştı. Bunların 170 tonu tıbbı malzeme idi. Yardım malzemelerin içinde 6250 kutu hurma da bulunuyordu. Bu yardımların Aden’e ulaşması bekleniyor.

Aynı zamanda Taiz’e gönderilmek üzere içinde 97 ton gıda, ilaç ve hurma taşıyan beş büyük tırda yola çıktı. 83 ton ağırlığındaki 4 tır ise Hadramevt’e gönderilecek.

Kral Selman Merkezi el- Cevf’de toplamda 14 ton ağırlığında 200 koli gıda yardımı yaptı. Bu yardım kolilerinden yaklaşık 1200 kişi istifade ediyor. Bu yardım projesi 9 vilayette yaklaşık 102 bin gıda kolisi dağıtılması planlanan programın bir parçası.

Editörün Seçimi

Multimedya