Washington ve Moskova’nın Venezuela’ya dair görüşmesi ‘olumlu ancak anlaşmasız’ sona erdi

Washington ve Moskova’nın Venezuela’ya dair görüşmesi ‘olumlu ancak anlaşmasız’ sona erdi

Perşembe, 21 Mart, 2019 - 11:30
Roma-Washington/Şarku’l Avsat
ABD, Venezuela’daki krizin derinliği ve bir çıkış yolu bulunması konusunda Rusya ile anlaştı. Ancak Washington ve Moskova arasındaki Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun meşruiyetine dair tutum, ekonomik ve insani bakımdan kriz hali konusunda anlaşmazlıklar iki ülkenin bu konuya bakış açısını görüşmeye yansıttı.

Moskova, Maduro’yu desteklerken Washington, anayasadaki bir maddeye dayanarak Ocak ayında kendisini Venezuela’nın geçici Devlet Başkanı ilan eden muhalefet lideri Juan Guaido’yu tanıyan ilk devlet olmuştu. Bu konuda birçok Batı ülkesi de ABD’nin izinden gitti ve Brezilya da dâhil olmak üzere 50’yi aşkın ülke Venezuela Meclis Başkanı Guaido’yu Venezuela’nın vekil lideri olarak kabul etti. Rusya ise Maduro’nun halen ülkenin tek meşru lideri olduğunu savunuyor.

ABD: Anlaşma sağlanmadı

ABD’li bir yetkili, Venezuela konusunda Salı günü İtalya’nın başkenti Roma’da ABD ile Rusya arasında gerçekleşen görüşmelerin olumlu geçtiğini ancak Maduro’nun meşruiyeti konusunda iki taraf arasındaki anlaşmazlığın sürdüğünü açıkladı. Reuters’ın haberine göre ABD'nin Venezuela Özel Temsilcisi Elliott Abrams, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Anlaşma sağlanmadı. Ancak görüşmeler olumluydu. Yani her iki taraf da görüşmeden bir diğerinin bakış açısını oldukça iyi bir şekilde kavramış olarak çıktı. Görüşmeler, faydalı, olumlu ve ciddi idi. Venezuela’daki krizin derinlik boyutu konusunda görüş birliğine vardık. Biz de onlar gibi insani krizin özü ve tehlikesi konusunda epey endişeliyiz” dedi. Roma’daki bir otelde iki saatten fazla süren görüşmelerde Rus heyetine Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Ryabkov başkanlık etti. Rus haber ajansına Salı günü açıklama yapan Ryabkov, görüşmelerin yoğun ama net bir şekilde seyrettiğini aktardı. Ayrıca Rusya’nın Venezuela’ya askeri müdahalenin sonuçları konusunda ABD’yi uyardığı ve ülkeye yönelik ABD yaptırımlarından ötürü artan endişelerini dile getirdiği belirtildi.

Trump: Maduro’ya karşı tüm seçenekler masada

ABD Başkanı Trump, Salı günü yaptığı açıklamada Maduro’ya karşı ‘tüm seçeneklerin’ masada olduğunu tekrarladı. Trump, Brezilyalı mevkidaşı Jair Bolsonaro’yu karşıladığı esnada, borçları, tahribatı ve açlığı kastederek, “Tüm seçenekler masada. Venezuela’da olanlar hoş değil” ifadelerini kullandı. Trump, ABD’nin Maduro’ya yönelik baskı kampanyasını destekleyen Bolsonaro’yu Oval Ofis’te karşıladı. Guaido’nun Washington’daki temsilcisi Pazartesi günü yaptığı açıklamada ABD’de Venezuela’ya ait üç diplomatik nokta üzerinde hâkimiyet elde ettiğini belirtmişti. Venezuela hükümeti bu adımı, ‘Amerikan yönetiminin uluslararası yükümlülüklerine yönelik oldukça tehlikeli bir ihlal’ olarak nitelendirerek Venezuela’da benzer adımlar atma konusunda tehditte bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü konuya ilişkin, “Venezuela ile ikili ilişkilerimizde hoşnut edici bir gelişme. ABD’nin siyaseti, Venezuela’daki demokrasiyi ve geçici Devlet Başkanı Guaido ile ülkede demokratik olarak seçilen tek kurum olan Ulusal Birliği desteklemeye dayalıdır” ifadelerini kullandı.  

Washington Maduro yönetimine baskıyı artırmak adına Venezuela’ya ekonomik yaptırımlar uyguluyor. Ayrıca ihracatı, Venezuela ekonomisi için önemli kabul edilen petrole de yasak getirdi. Söz konusu yasak 28 Nisan’da uygulamaya sokulacak. ABD Hazine Bakanlığı geçtiğimiz Salı günü Maduro’nun ‘gayrimeşru rejimini’ desteklediği gerekçesiyle Venezuela‘ya ait madencilik şirketi Minerve’yi hedef alan yeni yaptırımları açıkladı. Beyaz Saray ise bir açıklama yaparak Trump’ın Cuma günü Florida’daki Mar-a-Lago’daki özel konutunda birçok Karayip ülkesi (Bahama Adaları, Dominik Cumhuriyeti, Haiti, Jamaika ve Saint Lucia) lideri ile Venezuela krizini masaya yatıracağını duyurdu.

Editörün Seçimi

Multimedya