​Abbas’tan Hamas'a eleştiri: Karanlık tayfası, direnişi sattı

​Abbas’tan Hamas'a eleştiri: Karanlık tayfası, direnişi sattı

Perşembe, 21 Mart, 2019 - 11:30
Ramallah/Şarku’l Avsat
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Hamas hareketini ağır bir dille eleştirdi. Hareketin pahalılığı protesto eden göstericileri dağıtmak için ateş açma, darp etme ve geniş tutuklamalar gibi yöntemlerle aşırı güç kullandığı Gazze Şeridi’ndeki olaylara dair ilk yorumunda Abbas, Hamas unsurlarını ‘karanlıkçılar’ olarak nitelendirdi. 

Abbas, ‘merkezî meclis’ üyesi olan ve Hamas hareketini Gazze’de kendisini öldürmeye çalışmakla suçlayan Fetih hareketi sözcüsü Atıf Ebu Seyf ile yaptığı telefon görüşmesinde, “Ülkeni onurlandırdın. Onların orada yapıp ettikleri Allah’ın izniyle vatan yararına cezalandırılacak ve o karanlık tayfası, tarihin çöplüğüne gömülecek. Her zaman dediğim gibi Filistin’in meşruiyetini yaranların hepsi tarihin çöplüğünü boylayacak. O karanlıkçılar, korku ve endişe duvarını yıkan insanlar tarafından mimlendi ve ‘Biz direnişçileriz’ sözleri inanılırlığını yitirdi. Direnişi birkaç kuruşa sattılar. Biliyoruz ki insanlar nazarında kredileri tükendi. Artık halk onların yapıp ettiklerine katlanmayacak” ifadelerini dile getirdi.

Pek çok ödül alan hikâyeci-yazar Ebu Seyf, Abbas ile görüşmeden önce maskeli saldırganlar tarafından cinayet saldırısına maruz kaldıktan sonra bedeninin farklı bölgelerinde yer alan pek çok kırıktan ötürü tedavi olmak için Gazze’den Ramallah şehrindeki Filistin Tıp Kompleksi’ne geldi.

Fetih, Hamas hareketini Ebu Seyf’i darp ederek öldürmeye teşebbüs etmekle suçladı. Ebu Seyf, gösteriler ve tutuklamalar esnasında ağır şekilde darp edilen ve aralarında aktivistler, gazeteciler ve hukukçuların yer aldığı yüzlerce mağdurdan sadece biri.

Hamas, birkaç gün içerisinde yaklaşık bin kişiyi tutukladı, mermiler ve coplarla 25’ten fazla topluluğu dağıttı ve aktivistleri evlerinde ve sokaklarda takip etti. Hamas’ın bu yoğun şiddeti, Harekete karşı daha önce görülmemiş çapta bir eleştiri dalgasına yol açtı ancak "Yaşamak İstiyoruz" hareketinin yönettiği gösterileri bastırmayı da başardı.

Söz konusu Hareket dün, Hamas milislerinin kürsülerde göstericilere yönelttiği suçlamalara tepki olarak perşembe ve cuma günü Cuma namazı ardından kamuya açık meydanlarda sivil itaatsizlik ve geniş çaplı grev yapılacağını ilan etti.  

Hareket, Gazze’yi yöneten Hamas Hükümeti halkın meşru taleplerine demir ve ateş ile karşılık verse de barışçıl protesto eylemlerinin süreceğini belirtti. Ardından tutuklu ve mağdurların ailelerini Cuma namazını Hamas’ın siyasi ofisinin başkanı İsmail Heniye’nin evi önünde kılmaya ve orada çocuklarının hemen serbest bırakılmasını, hapis, işkence ve soruşturma kararlarını çıkaranların yargılanarak yaralanmalara sebep olanların hemen yasal mahkemelere çıkarılmasını ve Gazze Şeridi Valiliği’ndeki protestoculara yönelik kovuşturmanın durdurulmasını talep etmeye çağırdı.

Ayrıca iki grev günü süresince yarım saatlik ‘ıslık’ ve ‘tencere-tava’ eylemlerinin akşam saat sekizden itibaren evlerden başlayacağını duyurdu. Hareket, Hamas milisleri tarafından Gazze’de uygulanan ruhsatlar gümrük ödemeleri ve tüm vergi yükünün kaldırılması ve iyi bir yaşam için gerekli olan şeylerin sağlanması yönündeki temel taleplerinin gerçekleştirilmesi ve tüm siyasi tutukluların derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması gerektiğini de vurguladı.

Hareket ayrıca kendileri için değerli olan Gazze Şeridi’nde protestocu evlatlarının maruz kaldığı ‘güvenlik’ takibatının da hemen durdurulmasını, zarar görmeyeceklerinin garanti edilmesini ve herkes için barışçıl gösteri yapma hakkının güvence altına alınmasını talep etti. Ardından mevcut gösterilere katılanların maruz kaldıkları her şeyi soruşturacak bağımsız bir tahkik komisyonu kurulup suç işleyen ve yasayı ihlal eden her suçlunun adil ve kamuya açık bir sorgulamaya tabi tutulmasına olan ihtiyacın altını çizdi.

Editörün Seçimi

Multimedya