​Pompeo, Kuveyt'te İran'a karşı “Arap NATO”su kurmaya çalışıyor

​Pompeo, Kuveyt'te İran'a karşı “Arap NATO”su kurmaya çalışıyor

Kuveyt Dışişleri Bakanı: ABD'nin çabaları Filistin-İsrail meselesine makul bir siyasi çözüm sağlayacak.
Perşembe, 21 Mart, 2019 - 11:30
Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo. (Reuters)
Kuveyt/ Mirza El Khuveylidi
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Arap müttefiklerini İran'a karşı bir araya getirmek için "Stratejik Orta Doğu İttifakı" veya "Arap NATO"su kurulması gereğini belirtti.

ABD’li Bakan Kuveytli mevkidaşı Sabah el-Halid el-Hamed es-Sabah’la yaptığı basın toplantısında, ABD ve Körfez ülkelerinin cihatçı örgütler ve İran tarafından yöneltilen tehditlerle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Pompeo, gazetecilere Kuveyt, Lübnan ve İsrail'i içeren turunda ana meselenin "İran tehlikesi" olacağını kaydetti.

Trump yönetiminin dış politikadaki ekseni "istikrar bozucu” olarak gördüğü İran’ın bölgedeki nüfuzuna yoğunlaştı. ABD yönetimi, bu nüfuzu ortadan kaldırmak için attığı adımları ikiye katladı.

Pompeo, Kuveyt Dışişleri Bakanı Sabah el-Halid el-Hamed es-Sabah’a Katar ve üç Körfez ülkesi ile Mısır arasındaki Körfez krizinin sona erdirilmesi çağrısında da bulunarak "Stratejik diyalog kurulmalı" diye konuştu. Pompeo, "Bu anlaşmazlık bölgenin çıkarına ve dünyanın yararına değil" dedi ve ekledi: "Hepimize yönelik ortak tehditler var. DEAŞ'tan, El-Kaide'den ve hatta İran'dan..."

Kuveytli Bakan, Amerika’nın Katar krizini çözmeye yönelik çabalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek şöyle konuştu: "ABD'nin krizi çözme çabalarını ve Kuveyt Emiri tarafından yürütülen arabuluculuk faaliyetlerine verdiği desteği takdir ediyoruz."

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, Haziran 2017’de Katar’la tüm diplomatik ilişkilerini dondurarak, siyasi, ticari ve ulaştırma bağlantılarını kesti ve Doha’yı bölgedeki terörizmi desteklemek ve istikrarı baltalamakla suçladı.

Kuveytli yetkililerle yapılan görüşen Pompeo, "Terörle mücadele, ticaret ve yatırım alanında teşvik" gibi meseleleri aldıklarını belirterek iki ülke arasındaki savunma ilişkilerinin özel ve önemli olduğuna vurgu yaptı.

Ülkesinin Kuveyt'in güvenliğine önem verdiğinin altını çizen Pompeo, ABD ve Kuveyt’in siber tehditleri önlemeye ortak katkı sağladığını belirterek, “Siber güvenlik tehlikeleri bizim güvenliğimizi, istikrarımızı ve halkımızın refahını tehdit ediyor” diye konuştu.

Kuveyt’in binlerce ABD askerine ev sahipliği yaptığını ve El Kaide, DEAŞ ve diğer terörist gruplarla savaşmak için güçlü bir ortak olduğunu belirterek, "Kuveyt güçlü bir ortak ve savunma ilişkimiz özellikle önemli" ifadelerinin altını çizdi.

Kuveyt’in Yemen, Suriye, İran ve Irak da dahil olmak üzere bölgedeki en zorlu meseleleri çözmeye yönelik çabalarını öven Pompeo, "Bölgedeki insani meseleler, uluslararası güvenlikle ilgili birçok konuda BM Güvenlik Konseyi üyesi olarak Kuveyt ile yakından koordine halindeyiz ve Kuveyt Emiri'ni takdir ediyoruz" şeklinde konuştu.

Öte yandan Kuveyt Dışişleri Bakanı, ABD’nin Körfez’in güvenliğini sağlama konusundaki tutumuna övgüde bulunarak “İki taraf da Yemen'deki krizin barışçıl bir şekilde çözmenin zorunluluğu üzerinde anlaştı" dedi.

Kuveyt Dışişleri Bakanı, dün ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Kuveyt’in ev sahipliği yaptığı üçüncü "stratejik diyalog" oturumunda bir araya geldi. Kuveyt Dışişleri Bakanı, stratejik diyalog toplantılarının savunma, güvenlik, ekonomi, eğitim, gümrük ve sivil havacılık gibi çeşitli alanlarda, 23 devlet kurumunun katılımıyla ve 70 üst düzey yetkili ve uzmanın katılımıyla gerçekleştiğini aktardı.

Şeyh Sabah el-Halid, ABD ve Kuveytli yetkililerin ikili meselelerin gelişimini takip etmek için "stratejik diyalog" toplantısı boyunca yoğun bir şekilde çalıştıklarına dikkat çekti. Sabah, İkili ilişkileri geliştirmek, başlıca bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele almak ve ortak kaygıları tartışmak için görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Kuveyt Dışişleri Bakanı, Irak ile Kuveyt ilişkilerinin iyileştirilmesinin 'zorunlu' olduğunu savundu. Sabah, Suriye'deki duruma da çözüm aradıklarını belirterek, "Suriye halkının yaşadığı insani trajediye son vermek için uluslararası taraflar harekete geçmeli ve Suriye'de bir an evvel barış, güvenlik ve istikrarı sağlamalı" dedi.

Görüşmelerde Körfez-İran ilişkilerine de değinildiğini açıklayan Kuveytli Bakan, ABD ve Kuveyt'in terörle mücadeledeki çabalarına, Ortadoğu'daki barış sürecindeki gelişmelere ve iki tarafın Güvenlik Konseyi'nde bu meselelerde koordinasyon sürdürmesinin önemine vurgu yaptı. Filistin-İsrail çatışmasıyla ilgili olarak Pompeo, "ABD’nin Orta Doğu barış sürecine yönelik politikasında bir değişiklik olmadığını söyledi.

Kuveyt Dışişleri Bakanı, "ABD ile Filistin-İsrail meselesini çözebilecek birkaç ülke arasında güçlü bağların olduğu kanaatindeyim. Böylece her taraf için "makul bir son" oluşturulabilir" dedi.

Kuveyt Dışişleri Bakanı, "Barış planı çoktan gecikmiş durumda ve ABD'deki dostlarımızın barış sürecine devam etme ve bölgedeki her kesimi içeren bir barış planı için yeni fikirleri olduğuna inanıyoruz" dedi.

Al-Sabah ayrıca, Körfez ülkelerinin girişimiyle gerçekleşen ve üç garantör ülkenin anlaşmaya vardığı Yemen'de, BMGK'nın 2216 sayılı kararı uyarınca krizin barışçıl bir şekilde çözülmesi gerektiğinin altını çizdi. Suriye'de de barış, güvenlik ve istikrarın tesis edilmesinin önemini vurguladı.

Editörün Seçimi

Multimedya