​ICG raporu: Nahda Barajı’nda anlaşmaya varılamamasının insani sonuçları olabilir

​ICG raporu: Nahda Barajı’nda anlaşmaya varılamamasının insani sonuçları olabilir

Çarşamba, 20 Mart, 2019 - 15:15
Nahda Barajı (AFP)
Brüksel/Şarku’l Avsat
Uluslararası Kriz Grubu (ICG) tarafından bugün yayınlanan raporda, Mısır ve Afrika’daki en büyük barajı inşa eden Etiyopya arasında kaynakları paylaşma konusunda herhangi bir anlaşmaya varılmaması halinde yaşanacak su krizinin ağır insani sonuçlara yol açacak bir çatışmaya dönüşme riski olduğuna dair uyarıda bulunuldu.

Brüksel merkezli ICG’nin raporunda, söz konusu iki ülkenin birlikte çalışma konusunda başarısız olma risklerinin mevcut olduğuna dikkat çekilerek, ciddi insani sonuçlara yol açacak bir çatışma yaşanmasının yanlış olacağının altı çizildi.

Rapora göre, Addis Ababa, Nahda Barajı’nı önemli bir ulusal kalkınma projesi olarak görüyor. Buna karşılık Kahire ise, Nil nehrinin akışının kesilmesinin varoluşsal bir tehdit olacağına inanıyor.

ICG’nin 45 sayfalık raporunda, gelecekteki çatışmaları önlemek için Nil Havzası ülkeleri arasında daha kapsamlı bir anlaşmaya varılmasını önerdi.

Mısır ve Etiyopya, barajı doldurma konusunda bir anlaşmaya varmak için yıllarca çalıştı. Addis Ababa üç yıllık bir dolum işlemi önerirken Mısır, su ihtiyacı üzerindeki etkilerinden dolayı 15 yıllık bir süre boyunca bunu yapmayı teklif etti.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, Haziran 2018’de Kahire’de yaptıkları görüşmede, ‘diğer tarafın haklarına helal getirmeden’ Nahda Barajı hakkında iki ülke arasında ortak bir vizyon belirlemeyi kabul etmişti.

Editörün Seçimi

Multimedya