Hamas, ‘Yaşamak İstiyoruz’ gösterilerinde bin kişiyi gözaltına aldı

Hamas, ‘Yaşamak İstiyoruz’ gösterilerinde bin kişiyi gözaltına aldı

Çarşamba, 20 Mart, 2019 - 14:45
Deyr el-Belah Milteci Kampı gençleri, hayat pahalılığını protesto etmek amacıyla düzenlenen “Yaşamak İstiyoruz” hareketine katıldılar (Mahmud Timraz)
Londra/Şarku’l Avsat
İbrahim tenceresini kaptığı gibi içerisindeki yemekle birlikte Gazze Şeridi’nin kuzeyinde bulunan Cibaliya Mülteci Kampı’nın ortasındaki meydana “Yaşamak İstiyoruz” sloganları atarak yürüyüşe geçmişti. Ancak Hamas güvenlik güçleri, İbrahim’i durdurup önce tartakladı, ardından neden bu harekete katıldığını sorgulamak üzere karakola götürdü.

The Independent Arabia'nın haberine göre, İbrahim "Yaşamak İstiyoruz" hareketine katılan, ardından şiddete maruz kalan on binlerce göstericiden sadece biriydi. Onlar Hamas veya Hamas’ın silahlı gücü Kassam Tugayları’nın Gazze yönetiminden ayrılmasını talep etmek için değil, özgür ve onurlu bir yaşam için Gazze’deki hayat pahalılığını protesto eden gösterilere katılmıştı.

Muhammed ise "Yaşamak İstiyoruz" hareketine katılmamış, sadece Twitter’dan polisin göstericilere yönelik sert müdahalesine ve gözaltına alınmalarına karşı, göstericilerin hakkını savunan bir mesaj yazmıştı. Ancak mesajın ardından karakola çağırılması Muhammed’i şaşkına çevirdi. Usame’nin hikayesi ise diğerlerinden biraz daha farklı. Gazeteci olan Usame, insanların taleplerini takip ettikten ve “Açların Devrimi” adlı protestoları fotoğrafladıktan sonra evine döndü. Ancak polis, hiçbir yasal izni olmadan veya ihtarda bulunmadan Usame’yi evinde tutuklandı. Üç gece Hamas’ın nezarethanesinde tutulan Usame’nin ailesi ciddi şekilde dövülürken tüm ekipmanları da kırıldı.

İlk olarak 14 Mart'ta sokağa inen Gazzeliler, barışçıl gösteriler düzenleyip, hayat koşullarının iyileştirilmesini gıda ürünlerine getirilen yeni vergilerin kaldırılmasını talep ettiler. Ancak Hamas güvenlik güçlerinin protestolara cevabı sert oldu.Göstericiler Gazze’deki hayat şartlarını kınayan pankartlar taşıdılar (Mahmud Timraz)

Toplu ihlaller

The Independent Arabia'dan İzzeddin Ebu Ayşe'nin haberine göre, Hamas güvenlik güçleri, kadın-erkek, genç-yaşlı ayrım yapmaksızın göstericilere sert müdahalede bulundu. Müdahale sırasında bazı göstericiler yaralandı. Harekete katılanların ailelerinin ifadelerine göre güvenlik güçleri, göstericilerin evlerine doğrudan ateş açarken silah gücüyle herhangi bir yasal izin alınmaksızın evlere girdiler, evdeki kadınları tartakladılar, hakaret ettiler ve suçlamalarda bulundular.

Harekete destek veren önemli isimlere yönelik baskı

Öte yandan Filistin Halk Partisi (PPP) Siyasi Büro Üyesi Velid el-Avad, Hamas üyelerinin PPP lideri Hasan ed-Derbaşi’yi gözaltına aldıklarını duyurdu. İndependent Arabia’nın kaynaklardan aktardığı bilgilere göre Hamas, “Fetih” hareketinin önde gelen bazı isimlerine uyarıda bulundu. Hareketin Gazze'de ikamet eden yetkililerine baskı uygulayan Hamas, Fetih Hareketi Devrim Konseyi Üyesi Selim ez-Zirai’yi de gözaltına aldı.

Bununla birlikte Hamas güvenlik güçleri, göstericilerin sokaklara çıkmamasına rağmen Gazze’deki sivillere yönelik şiddet eylemlerine devam ediyor. Hamas İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bunun Gazze’deki güvenliği kontrol altına almak için uygulanan bir tedbir olduğu ve harekete katılanların polise karşı koydukları belirtildi.

Bir başka gelişmede ise Fetih Hareketi’nin Gazze’deki Sözcüsü Atıf Ebu Seyf, bilinmeyen kişilerce saldırıya uğradı. Sopalarla dövülen ve sol bacağı kırılan Seyf, hastanede tedavi altına alındı. Buna karşılık Hamas dahil olmak üzere Filistinli gruplar olayı kınadı. Gazze İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada olay kınanırken saldırganların yakalanması için soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ammar Duveyk yaptığı açıklamada, Gazze’deki güvenlik birimlerinin, barışçıl gösteriler düzenleme hakkı veren yasaları dikkate almadan aşırı güç kullanarak müdahalede bulunduğunu söyledi. Sert müdahale sonucu vatandaşların, gazetecilerin, hukukçuların ve eylemcilerin özgürlüğü ve güvenliğinin ihlal edildiğini belirten Duveyk, Gazze Şeridi'nin çeşitli bölgelerinde yapılan gösterilerin, Hamas’ın sivil ve üniformalı güvenlik güçlerince cop ve sopa ile aşırı güç kullanılarak dağıtıldığını, ayrıca plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanıldığını kaydetti. Duveyk sert müdahale sonucu çok sayıda kişinin çeşitli yerlerinden yaralandığını da sözlerine ekledi.

Öte yandan İndependent Arabia muhabirinin aktardığı bilgilere göre Gazze Sağlık Bakanlığı, gösterilerde yaralananların sayısı konusunda herhangi bir bilgi vermekten kaçındı. Bakanlık Sözcüsü Eşref el-Kadra, konuya ilişkin bilgilendirme yetkisinin, İçişleri Bakanlığı’nda olduğunu belirtti.Yaşamak İstiyoruz hareketine katılanlar yürüyüş yaptı (Mahmud Timraz)

Vatandaşlar ve gazeteciler

Diğer yandan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ammar Duveyk, Komisyon’un binden fazla göstericinin gözaltına alındığını gözlemlediğini belirtti. Güvenlik güçlerinin vatandaşların evlerine baskın düzenlediğini, kadın, çocuk ve yaşlıları korkuttuğunu söyleyen Duveyk, güvenlik güçlerinin protesto gösterilerine ait görüntülerin yayılmasını önlemek amacıyla göstericilerin bazı ekipmanlarını kırıp cep telefonlarına el koyduklarını aktardı.

Güvenlik güçlerinin gözaltına alınan yaklaşık 300 kişiyi askeri bir karakola götürdüğünü açıklayan Duveyk, bunun Filistin yasalarına aykırı olduğunun altını çizdi.

Güvenlik güçlerinin insan hakları kurumlarından 5 görevliyi de gözaltına aldığına dikkati çeken Duveyk, Komisyon’un ayrıca 23 gazetecinin gözaltına alındığını ve ekipmanlarına el konulduğunu gözlemlediğini bildirdi.

Bu arada polisin daha sonra 4 gazeteciyi serbest bıraktığı kaydedildi.

Duveyk, güvenlik birimlerinin uygulamalarının Filistin Temel Kanunu hükümlerinin yanı sıra Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme’nin 19 ve 21’inci maddesini ihlal ettiğini de sözlerine ekledi.

Halk hareketinde gözaltına alınanların askeri yargılamaya tabi tutulmasının yasadışı ve hükümet tarafından işlenen bir suç olduğunu söyleyen Duveyk, başsavcılığa üniformasız bir şekilde gösterilere müdahale edenler hakkında resmi soruşturma açılması ve ihlallerin önlenmesi çağrısında bulundu.

Öte yandan Yaşamak İstiyoruz hareketinin organizatörleri gelecek Çarşamba ve Perşembe günleri yeni protesto gösterileri düzenleme çağrısında bulundular. Organizatörler, Gazzelilerden her akşam saat 8’de tencere, tavalarla meydanlara gelmelerini istedi.

 

Editörün Seçimi

Multimedya