​Cezayir Genelkurmay Başkanı: Protestocular soylu amaçlarını dile getirdi

​Cezayir Genelkurmay Başkanı: Protestocular soylu amaçlarını dile getirdi

Çarşamba, 20 Mart, 2019 - 14:30
Cezayir’in başkentinden düzenlenen protesto gösterilerinden (EPA)
Cezayir/Şarku’l Avsat
Cezayir Genelkurmay Başkanı Korgeneral Ahmed Kayid Salih, Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın 5. dönem adaylığını açıklaması ile başlayan gösterilerde protestocuların soylu amaçlarını ifade ettiğini belirtirken, Buteflika’nın yaşananlar karşısında baskı altında kaldığını söyledi.

Cezayir medyasında yer alan haberlere göre Salih’in açıklamaları, ordunun Cumhurbaşkanından uzaklaştığının en belirgin işareti olarak yorumlandı. Buteflika’nın en büyük destekçilerinden olan Cezayir Silahlı Kuvvetleri, Cumhurbaşkanının iktidarda kalma teklifine son günlerde eleştiriler getirmeye başladı.

Öte yandan El Bilad televizyon kanalına konuşan Ulusal Demokratik Birlik Partisi sözcüsü Sadık Şihab, Buteflika’nın yeni dönem için adaylığının büyük bir hata olduğunu söyleyerek, anayasaya aykırı güçlerin son birkaç yıl içerisinde iktidarı ele geçirdiği ve devlet işlerinin yasal çerçeve dışında kontrol edildiğini ifade etti.

20 yıldır iktidarda olan Abdulaziz Buteflika geçtiğimiz hafta 5. dönem adaylığından geri çekildiğini duyurmuştu. Görevinden istifa etmeyen Buteflika, yeni bir anayasa hazırlanıncaya dek görevde kalacağını ifade etmişti.

Buteflika’nın adaylığını geri çekmesi Cezayir’de halk öfkesini durdurmayı başaramazken, yüzbinlerce kişi sokaklara akın ederek eylemlerini sürdürme kararı aldı.

Editörün Seçimi

Multimedya