Fetih: Hamas şiddetini Mısırla birlikte engellemeye çalışıyoruz

Fetih: Hamas şiddetini Mısırla birlikte engellemeye çalışıyoruz

Çarşamba, 20 Mart, 2019 - 13:45
Gazze’de “yaşamak istiyoruz” hareketini destekleyen bir gösteri (Sosyal Medya)
Ramallah/Kifah Zebun
Filistin Fetih Hareketi Başkan Yardımcısı Muhammed el-Alul, Hamas’ın Gazze’deki halka yaptığı baskıyı durdurması için Mısır arabuluculuğuyla büyük çaba sarf edildiğini belirtti.

Alul, Hamas’ı Filistin dokusunda krizler oluşturmak ve Yüzyıl Anlaşması’nın geçmesi için iç çatışmaya sebep vermekle suçladı.

Alul’un bu açıklamaları Hamas’ın yeni vergilerin kaldırılması ve Gazze’de fiyatların düşürülmesi talebinde bulunan “yaşamak istiyoruz” hareketi aktivistlerinin tutuklamasından sonra geldi. Hamas bu harekete aşırı güçle karşılık verdi. Hamas, Fetih Hareketi’nin kadrolarını ve aynı şekilde solcuları da tutuklamış ve sorguda işkenceye maruz bırakmıştı.

Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu, halk hareketinin başlamasının ardından Hamas’ın tutuklama ve gözaltılarda pek çok insan hakkı ihlali yaptıklarını belgelediklerini açıkladı. İnsan hakları savunucularına yönelik saldırıların yanı sıra Hamas son birkaç günde Gazze’nin çeşitli yerlerinde yapılan 25’den fazla toplantıyı güç kullanarak dağıttı. Hamas kuvvetleri silah attı, biber gazı kullandı ve arbedede bazı aktivistlerin kol ve bacaklarında kırılmalar oldu.

Komisyon, Hamas’ın gerek eylemlere katılan gerekse toplantılarda bulunan aktivistlerden en az 1000 kişinin gözaltına alındığını bunların 300’ünün tutuklandığını söyledi. Yine 23 gazetecinin de tutuklandığını belgelediklerini açıkladı. Fetih hareketi de bu haberleri teyit etti.

Fetih Hareketi Hamas’ı, Hareketin sözcüsü Atıf Ebu Seyf’e suikast girişiminde bulunmakla suçlandı. Yazar ve ödüllü bir romancı olan ve Hamas tarafından cop ve tüfekler tarafından dövülen Ebu Seyf, tedavi amacıyla Filistin hükümeti tarafından Gazze’den Ramallah’a tedavi için getirildi. Ebu Seyf’in vücudunda çok sayıda kırık bulunuyor ve çok acı çekiyordu. Fetih, Hamas’ın bu yaptıklarına uzun süre sessiz kalmayacaklarını söyledi ancak ayrıntıya yer vermedi. Gözlemciler hükümetin, gerekirse Hamas’a yönelik yasal yollara başvurabileceğini söylüyorlar. Sol tandaslı hareketler de Hamas’a yönelik sert eleştirilere katıldı.

Halk cephesinin Siyasi Büro üyesi Ribah Muhanna, Hamas’ın baskı politikalarını eleştirdi. Yine Demokratik Cephe üyelerinden Teysir Halid, Hamas güvenlik güçlerini Gespota çeteleri olarak niteledi. Hamas eleştirilerine Müslüman, Hristiyan ve Samiri din adamları da katıldı.

Mahmud el Habaş, bütün din adamlarının Hamas tarafından uygulanan haksızlık, saldırganlık ve terörizm uygulamalarına karşı durduğunu söyledi. Vakıflar ve Diyanet İşleri Bakanı Yusuf Edis, "Hamas çetelerinin Gazze Şeridi'ndeki eylemleri affedilmez ve yasadışı, İslam ve ilahi yasalara aykırı olan acı sahneler" dedi.

Bu açıklamalarla birlikte Fetih Hareketi de Hamas’ın “yaşamak istiyoruz” adı altında örgütlenmiş halk hareketine yönelik baskılarını “vahşet” olarak nitelendirdi.

Yürütme Komitesi dün yayınladığı bildiride Hamas’ın barışçıl gösterilere karşı gerçek mermi, elektrikli cop, ev baskını, gazetecileri tutuklaması gibi yöntemlere başvurmasının tiksinti uyandırdığını belirtti ve Hamas’ın bu garip uygulamaları derhal bırakarak uzlaşma anlaşmasını uygulamaya dönmesi gerektiğini vurguladı.

Hamas artan eleştiriler konusunda net bir açıklamada bulunmadı ancak özellikle Batı Şeria’daki eleştirilerin şiddetinin artması Hamas liderlerinden Hasan Yusuf’u tutuklamaların ve baskıların sonlandırılması çağrısında bulunmaya itti. Yusuf, ifade hürriyetine sahip Filistinlilere yönelik herhangi bir baskıyı reddettiklerini söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya