Mukteda es-Sadr’ın Irak siyasi sahnesinden uzun süre yok olması spekülasyonları arttırdı

Mukteda es-Sadr’ın Irak siyasi sahnesinden uzun süre yok olması spekülasyonları arttırdı

Çarşamba, 20 Mart, 2019 - 13:00
Mukteda es-Sadr
Bağdat/Hamza Mustafa
Irak'taki Sadr Hareketi lideri Mukteda es Sadr'ın Irak siyasi sahnesinden uzun süre uzak olması, çeşitli taraflardan gelen spekülasyonları iyice arttırdı.

Mevcut hükümeti kurma konusunda en önemli rolü oynayan Mukteda es-Sadr, en son 3 ay önce Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu ve bunun ardından hiçbir televizyon kanalı veya sosyal medya platformundan açıklamada bulunmadı.

Ofisi veya ona yakın olan kişiler tarafından onaylanmasa da, es-Sadr’ın Beyrut'ta olduğunu, Lübnanlı ve İranlı liderlerle görüşmeler yaptığına ilişkin medyaya sızan iddialar ve yapılan spekülasyonlar bu konudaki gizemi daha da arttırdı.

Konuya ilişkin spekülasyonlarda, es-Sadr’ın 3 aydır herhangi bir açıklamada bulunmaması ve sosyal medyadan tweet atmamasının nedenleri arasında ani bir hastalık yaşadığı veya Başbakan Adil Abdulmehdi hakkındaki memnuniyetsizliğinin yanı sıra hükümet kabinesini tamamlama konusunda siyasi blokların yetersizliği gibi ülkede yaşananlara ilişkin hissettiği kırgınlık sebep olarak gösterildi.

Sadr Hareketi liderlerinden olan eski Başbakan Yardımcısı Baha el-Araci televizyonda yaptığı açıklamada, Mukteda es-Sadr’ın hasta olduğuna ilişkin çıkar iddiaları reddederek, "Es-Sadr'ın yanında uzun yıllar siyaset yaptım. Mukteda es-Sadr, uzun süre gözlerden kaybolursa bilin ki yeni projelerle ortaya çıkacak. Daha önceleri hep öyle oldu" ifadelerini kullandı.

El-Araci, "Sadr, bu sefer de siyasi dengeyi alt üst edecek ve devrim niteliğinde yeni bir projeyle geri dönecek" dedi.

Baha el-Araci, es-Sadr'ın devlet yönetiminde başarısız bulduğu Abdulmehdi'nin görevden azlettirip yerine Haydar İbadi'yi getirebileceğini de öne sürdü.

Mukteda es-Sadr’ın kuzeni olan, Irak Parlamentosu’ndan istifa etmiş eski Milletvekili Cafer Muhammed Bekir es-Sadr’ın 2 gün önce ikamet ettiği Lübnan'ın başkenti Beyrut'tan Bağdat'a gelerek aniden ortaya çıkması spekülasyonları daha da arttırdı. 2010 seçimlerini kazandıktan sonra Irak Parlamentosu’ndan istifa eden Cafer es-Sadr, bu uzun zaman boyunca hiçbir siyasi veya sosyal etkinlikte yer almadı.

Cafer es-Sadr, son günlerde İbadi ve Ulusal Hikmet Akımı Lideri Ammar el-Hakim gibi önde gelen siyasi liderlerle bir takım görüşmeler yaptı.

Cafer es-Sadr’ın bu görüşmelerde, Mukteda es-Sadr'ın liderlere hükümeti dizayn etme içerikli mesajını ilettiği iddia edildi.

Cumhurbaşkanı Berham Salih ve Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi ile de bir araya gelen Cafer Sadr’ın yarın Necef’te Irak'ın en etkili Şii liderlerinden Ayetullah Ali es-Sistani ile de görüşmesi bekleniyor.

Sadr Hareketi sözcüsü Salah el-Ubeydi ise, “Cafer es-Sadr’ın birtakım yetkililer ve siyasi blok liderleriyle yaptığı görüşmeler hakkında hiçbir bilgim yok” diyerek yorumda bulunmaktan kaçındı.

El-Ubeydi, Cafer es-Sadr’ın, Mukteda es-Sadr’ın elçisi gibi bir rol oynadığına ilişkin çıkan haberleri inkâr edemeyeceğini ya da onaylayamayacağını da dile getirdi.

Editörün Seçimi

Multimedya