Husiler, Cevf kentinde bin 722 tarihi yapıyı imha etti

Husiler, Cevf kentinde bin 722 tarihi yapıyı imha etti

Çarşamba, 20 Mart, 2019 - 11:15
Cevf (Yemen)- Aden/Şarku’l Avsat
İnsan hakları aktivistlerinin, Cenevre’de Husi milislerin sivillere yönelik suçlarını ve ihlallerini ortaya çıkarmak için sesleri yükselirken, Yemen hükümeti de İran destekli milisleri Cevf kentinde bin 722 tesisi ve tarihi alanı yıkmakla suçladı.

Cevf İnsan Hakları Ofisi tarafından el-Hazm şehrinde bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantı sırasında Cevf Valisi Tuğgeneral Emin el-Akimi, Husileri ihlaller gerçekleştirmekle suçlarken, yaşananların bölgede ilk örnek oluşturduğuna dikkati çekti. El-Akimi, yerel ve uluslararası kuruluşlara da milislere karşı insan hakları uygulamalarını faaliyete geçirme çağrısında bulundu.

Bölgedeki İnsan Hakları Ofisi, basın toplantısı sırasında Husilerin darbeden sonra 4 yıl boyunca özel mülk ve tesisleri yıktıklarına dair bir dizi ihlal içeren bir rapor sundu. Rapora göre Husiler, 32’si ev ve 35’i okul olmak üzere bin 722 özel konutu ve 57 dükkânı yıktı, bin 500 çiftliğe zarar verdi, 10 kuyuyu işlevsiz hale getirdi ve 9 partinin genel merkezini yerle bir etti. Aynı şekilde milisler, 10 devlet binasını, 6 sağlık kuruluşunu ve 63 tarihi kenti de yıkarken, Cevf kentinin neredeyse tamamını tahrip etti.

Raporda, darbeci milislerin mezhepsel temizlik amacıyla evleri, özel ve kamu mülklerini de sistematik olarak bombaladığı, vatandaşları göçe zorladığı belirtildi. Rapora göre bu tür suçlar, uluslararası insan haklarının açık bir ihlali olurken, terörizm ve insanlığa karşı suçlar listesinde de yer alıyor.

Öte yandan Yemen’deki insan hakları aktivistleri de Cenevre’deki İnsan Hakları Konseyi toplantılarında Husiler tarafından işlenen suç ve ihlallere değindi.

Husilerin halka zulmü devam ediyor

Bu çerçevede Hakları ve Özgürlükleri Destekleme Kuruluşu CRSRF Başkanı Hani el-Esvedi, Husi milislerin farklı şehirlerdeki sivillere karşı çok sayıda dini ve mezhebi ayrımcılık gerçekleştirdiğini belirtti. El-Esvedi, İnsan Hakları Konseyi’ndeki konuşması sırasında Hacca şehrindeki Hacur kabisine ve Dammac bölgesindeki Selefilere atıfta bulunarak, Husilerin mezhepsel nedenlerden dolayı Yemen sakinlerini zorla göç ettirdiğini vurguladı. Yetkili ayrıca, Husi milislerin Eylül 2014’deki darbelerinden bu yana Yemen’de ırkçı faaliyetler yürüttüğünü belirtti.

Hani el-Esvedi’ye göre söz konusu suçların cezasız kalması, milislerin kontrol edilmesi zor olacak bu ihlalleri sürdürmeye ve artırmaya teşvik ediyor. Suçluların adalete teslim edilmesi çağrısında bulunan el-Esvedi, Husilerin eğitim müfredatlarını da toplumsal dokunun parçalanmasına neden olmak ve fikri açıdan yıpratılmış nesiller üretmek için mezhepsel öğretilerle değiştirdiğini kaydetti.

Yemenli aktivistler de birçok bölgede sivillere karşı Husiler tarafından işlenen ihlallere değinerek, milislerin Hacur bölgesi sakinlerine bombalı saldırılar düzenlediğini açıkladı. Aktivistler, Husilerin güvenli koridorların açılmasını engellediğine dikkati çekerken, kadın ve çocukların haklarına karşı ihlallerini de artırdığını vurguladı.

Editörün Seçimi

Multimedya