​UNIFIL: Mavi Hat’ta 6 tünel tespit ettik

​UNIFIL: Mavi Hat’ta 6 tünel tespit ettik

Çarşamba, 20 Mart, 2019 - 10:15
UNIFIL Komutanı
Beyrut/Şarku’l Avsat
Lübnan'ın güneyinde konuşlu Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü (UNIFIL), Kafr Kila bölgesinde 6 tünelin tespit edildiğini açıkladı.

UNIFIL Komutanı General Stefano Del Col, Lübnan’ın güneyinde bulunan Nakura’da bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, UNIFIL’ın Mavi Hat bölgesinin her iki tarafındaki ihlalleri belgeleyerek, Birleşmiş Milletler’e (BM) rapor sunduğunu ifade ederken, İsrail’in bölgenin kuzeyini işgal ettiğini ve bunun BMGK’nın 1071 sayılı kararına aykırı olduğu aktardı.

General Del Col açıklamasında, BM’nin 1701 sayılı kararında aslı değiştirilmeden bir takım değişiklik yapıldığını belirterek, UNIFIL’ın 2017 yılında bölgedeki devriyelerini güçlendirdiğini, 2018 yılında ise Lübnan ordusunun deniz yeteneklerini güçlendirmek için plan yaptığını aktardı.

General, UNIFIL’ın sürekli olarak belediyelerle temas halinde olduğunu belirterek, Sivil İşler Ofisi aracılığı ile sivilleri ve ihtiyaçlarını karşılamada önemli adımları attıklarını ifade etti.

İsrail’in Kafr Kila bölgesinde beton duvar inşa etmesi konusuna ilişkin olarak General Del Col, duvarın inşasının yıllar öncesine dayandığını ve İsrail’in duvarı Mavi Hat bölgesinin yaklaşık 100 metre güneyinde inşa ettiğini söyledi. Del Col, bunun UNIFIL müdahalesinden sonra ayrılmış alanlara inşa edilmemiş olduğunu belirtti.

Editörün Seçimi

Multimedya