​BM, Hudeyde konusunda yeni bir plan sunmaya hazırlanıyor

​BM, Hudeyde konusunda yeni bir plan sunmaya hazırlanıyor

Çarşamba, 20 Mart, 2019 - 10:00
Martin Griffiths
New York- Riyad/Şarku’l Avsat
Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Yemen hükümeti ve Husi milisler arasındaki görüşmelerin ardından kuvvetlerin Hudeyde’de konuşlanması hususunda BM’nin yeni bir plan önereceğini duyurdu.

Yemenlileri kıtlığa iten savaşın sona ermesi için yıllardır ilk defa bir umut atmosferi yaşanırken geçen aralık ayında Husi milislerin İsveç’te sağlanan ateşkes uyarınca Hudeyde’den geri çekilmesi konusunda uzlaşı sağlandı. Griffiths, “İki tarafla yapıcı görüşmelerin ardından Hudeyde anlaşması uyarınca geri çekilme sürecinin ilk aşamasının uygulanması için bir anlaşmaya varılarak ilerleme kaydedilmiştir” ifadelerini kullandı. BM Yemen Özel Temsilcisi konuşmasının devamında “Sürecin detayları yakın zamanda Yeniden Düzenleme Koordinasyon Komitesi’ndeki taraflara onay için sunulacak” dedi.

Martin Griffiths, gerilimin artmasının önüne geçmedeki ilk adım kapsamında yürütülecek geri çekilmenin başlama tarihi hakkında bilgi vermedi. “Planın hızlı bir şekilde onaylanmasını bekliyoruz” demekle yetindi.

Aralık ayındaki ateşkes anlaşması uyarınca yeniden konuşlanma hususunda uzlaşı sağlandı. Ateşkes, Yemen’i kıtlığın eşiğine iten yıkıcı savaşı sonlandırma yolunda atılmış büyük bir adım olarak nitelendirildi. Tırmanışı azaltma yolundaki ilk somut adım, 17 Şubat’ta el-Salif ve Ras İsa limanlarından iki aşamalı olarak geri çekilinmesi konusunda sağlanan anlaşma olmuştu. BM diplomatları, Husilerin ilk aşamanın bir parçası olarak kabul edilen el-Salif ve Ras İsa’dan geri çekilmeyi reddettiklerini belirtti.

Griffiths ve Yeniden Düzenleme Koordinasyon Komitesi (RRC) Başkanı Danimarkalı General Michael Lollesgaard, son engelleri aşabilmek için tüm taraflarla görüşmeler yürütmeye başladı.

Yemen Devlet Başkanı Yardımcısı Ali Muhsin el-Ahmer de 19 Mart’ta Riyad’da Çin’in Sana Büyükelçisi Kang Yong ile bir araya gelerek Husi milisler tarafından İsveç Anlaşması’nın uygulanmamasını ele aldı.

El-Ahmer, Husilere yönelik uluslararası alandaki baskı eksikliğinin, İsveç Anlaşması’nın ve Hudeyde şehri ve limanlarından geri çekilme sürecinin zarar görmesine neden olduğunu belirtti.

Yemen’in resmi haber ajansı SABA’nın aktardığına göre el-Ahmer meşruiyetin, dostlarının daveti ve BM’nin çabalarıyla barış konusunda olumlu yaklaşımların olduğunu ancak Husilerin anlaşma uyarınca uzlaşı sağlanan Hudeyde şehri ve limanlarından geri çekilme planını reddettiğini belirtti.

Yemen Devlet Başkanı Yardımcısı, uluslararası toplumdan yapılan baskıların azlığının Husileri uzlaşmazlıklarını devam etmeye, Yemen halkının acılarını göz ardı etmeye ve görüşmeleri askıya almaya teşvik ettiğini vurguladı.

Ali Muhsin el-Ahmer açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Meşruiyet, insanların çektiği acıları hafifletmeye, güvenli koridorlar sağlamaya, Dünya Gıda Programı’nın ve uluslararası insani yardım kuruluşlarının geçişini kolaylaştırmak istiyor.”

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani, İsveç Anlaşması’nın uygulanamamasına dair şunları söyledi:

“Husi milislerin meşru hükümete yönelik darbesinden bu yana ülkenin tanık olduğu olaylar ve deneyimler, Yemen krizinin çözümünün anlaşmayla veya taahhüt ile değil yalnızca ülkenin terörist milislerden geri alınmasıyla olacağını kanıtladı. Husi milislerin anlaşmalara yönelik uzlaşmazlığı, halkın iradesini ve uluslararası toplumun kararlarını reddetmeleri barışı kabul etmeyeceklerini ve gündemlerini İran’daki yandaşlarının çıkarları doğrultusunda uygulamayı sürdüreceklerini gösteriyor.”

İmzalanmasından bu yana yaklaşık 3 ay geçmesine rağmen Husilerin anlaşmanın uygulanmasını engellediğine dikkati çeken Muammer el-İryani, milislerin Hudeyde şehri ve limanlarından geri çekilmeyi ve Taiz konusunda esir ve tutukluların değişimini uygulamayı reddettiğini vurguladı.

Yemenli bakan, 4 yıl önce yaşananları hatırlatarak Husilerin, Aden’deki el-Maaşık Sarayı’nda Devlet Başkanı Abdurrabbu Mansur Hadi’yi bombalamak için Sana’dan savaş uçakları getirdiğini, Mansur Hadi’ye suikast yapmak istediklerini ancak hava savunmasının onları geri çekilmeye zorladığını kaydetti.  “Bu terör eylemi Devlet Başkanı Hadi’nin cesur barış çağrısından birkaç saat sonra gerçekleştirildi” dedi.

Bakan, Aden’deki başkanlık sarayını bombalamak üzere savaş uçaklarını harekete geçiren Husi milislerin, Yemen’in yönlendirildiği tehlikeli rotayı da ortaya koyduğuna dikkati çekti.

Editörün Seçimi

Multimedya